20 липня 2022, 16:47

Зміцнення обороноздатності українського війська – ключове завдання задля отримання перемоги над ворогом, - в цьому переконані у Комітеті з питань бюджету

 

Майже п’ять місяців триває війна, розпочата росією проти України, на сході та півдні країни відбуваються активні бойові дії, Збройні Сили України, інші військові та правоохоронні формування боронять нашу країну, сміливо та мужньо даючи відсіч ворожому війську. Ведення війни потребує значного фінансового ресурсу і за складних економічних умов держава вишукує можливості для забезпечення потреб сектору національної безпеки і оборони, визначаючи такий напрямок пріоритетним завданням та прямим обов’язком.

На даний час у державному бюджеті на 2022 рік для сектору національної безпеки і оборони вже передбачено кошти у сумі 926,5 млрд грн (включаючи кошти загального та спеціального фондів) - це більш ніж третина загального обсягу видатків державного бюджету і ця сума у 3,7 рази перевищує аналогічний показник за минулий рік. З початку року видатки на національну безпеку та оборону вже збільшено на 659,3 млрд грн або у 3,5 рази (проти обсягу,  визначеного Законом України від 02.12.2021 №1928-IX при затвердженні Державного бюджету України на 2022 рік), проте, напевно, необхідно буде додатково вишукувати кошти для військових потреб і обсяг збільшення визначатиметься тривалістю війни та періоду ведення бойових дій.

У складі видатків державного бюджету для сектору національної безпеки та оборони видатки на національну оборону (за загальним та спеціальним фондами) передбачено у сумі 587,9 млрд грн, що у 4,7 рази більше, ніж минулого року, а впродовж року річний плановий обсяг видатків на оборону (проти обсягу, визначеного при затвердженні державного бюджету на 2022 рік) вже збільшено у 4,3 рази.

Слід нагадати, що відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у 2022 році в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України може приймати рішення за погодженням з Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України щодо скорочення видатків і кредитування державного бюджету та їх спрямування до резервного фонду державного бюджету з метою використання на потреби Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних та інших державних органів, залучених до виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканності державного кордону та захисту держави або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації. Так, від початку воєнного нападу росії на нашу державу рішеннями Уряду з резервного фонду державного бюджету на забезпечення ключових потреб суб’єктів сектору національної безпеки і оборони вже спрямовано 292,6 млрд гривень. 

За даними звітності Державної казначейської служби України про виконання державного бюджету за підсумками шести місяців поточного року суб’єктами сектору національної безпеки і оборони фактично проведено видатки державного бюджету (за загальним та спеціальними фондами) в обсязі 462,8 млрд грн і становить майже половину річного уточного плану, при цьому за загальним фондом державного бюджету такі видатки здійснено у обсязі 434,3 млрд грн або 68,2% плану на звітний період. Поряд з цим, суб’єктами сектору національної оборони за шість місяців цього року фактично проведено видатки державного бюджету у обсязі 322,9 млрд грн або 54,9% уточненого річного плану.

Варто відмітити про суттєве збільшення від початку збройної агресії російської федерації проти України обсягу видатків спеціального фонду державного бюджету сектору національної безпеки та оборони, зокрема, за рахунок благодійних коштів (уточнений річний план збільшено на 96,8 млрд грн, або у 8,7 рази проти вперше затвердженого показника).

Надходження таких коштів відбулося завдяки реалізації ініціативи Президента України Володимира Зеленського щодо заснування національного бренду «UNITED 24» для об’єднання зусиль міжнародних партнерів, донорів, благодійників щодо підтримки України в захисті її незалежності, територіальної цілісності та суверенітету, а також у повоєнному відновленні (Указ Президента України від 17.05.2022 р. № 344/2022 «Про невідкладні заходи щодо об’єднання зусиль для підтримки України»). За інформацією, розміщеною на сайті https://u24.gov.ua/, за період з 5 травня по 13 липня цього року на спеціальний рахунок Національного Банку України для збору коштів на підтримку Збройних Сил України (Міністерство оборони) надійшло 144,2 млн доларів, з яких використано 72,5 млн доларів на придбання шоломів, бронежилетів, спеціальної техніки, обмундирування та індивідуального речового майна. 

За даними, опублікованими на офіційному сайті Національного Банку України, усього з дня відкриття спеціального рахунку на нього станом на 18.07.2022 р. вже перераховано 19,7 млрд гривень (з яких 7,1 млрд грн у еквіваленті надійшло з-за кордону у іноземній валюті) і на потреби військових вже направлено понад 17,7 млрд гривень.

У Комітеті з питань бюджету переконані, що війна з росією завершиться перемогою України, але задля наближення цього дня маємо спрямувати всі можливі фінансові ресурси держави та сили українського суспільства на потреби українського війська.

Разом з цим, українська армія, захищаючи суверенітет, територіальну цілісність і незалежність нашої держави, вже довела свою професійну майстерність, патріотизм, героїзм та мужність, проте для успішного протистояння агресору під час оборонної операції, а тим більше для наступного контрнаступу українським захисникам та захисницям не вистачає ефективних систем озброєння і військової техніки, боєприпасів. Члени Комітету з питань бюджету закликають міжнародні інституції та зарубіжні країни-партнери допомогти Україні у боротьбі з країною-агресором, надавши сучасні види зброї та нову військову техніку.

Наближаємо Перемогу – забезпечивши боєздатність українського війська! Пам’ятаємо - сильна армія, це запорука свободи та незалежності України!