Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на своєму засіданні 18 жовтня 2011 року розглянув проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (щодо забезпечення фінансування перегляду норм і правил з ядерної безпеки для врахування уроків аварії на АЕС Фукусіма-Дайічі) (реєстр. №9235 від 30.09.2011), поданий народним депутатом України А.О. Александровською.
Законопроект передбачає шляхом внесення змін до додатку №3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» збільшення на 600 тис. гривень видатків розвитку Державної інспекції ядерного регулювання за бюджетною програмою «Прикладні дослідження у сфері ядерного регулювання».
Зазначені кошти, як зазначається у пояснювальній записці, пропонується спрямувати на виконання науково-дослідних робіт щодо оцінки стану безпеки та подальшого підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України з урахуванням подій на АЕС Фукусіма-Дайічі відповідно до рішення РНБО від 8 квітня 2011 року «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України», введеного в дію Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 585.
Законопроект має вплив на показники бюджету, а саме збільшує видатки державного бюджету на 600 тис. гривень. Законодавча пропозиція є незбалансованою, оскільки не запропоновано джерело покриття додаткових видатків, що не відповідає вимогам статті 95 Конституції України та положенням Бюджетного кодексу України.
Крім того, законопроект підготовлено з порушенням вимог нормо-проектувальної техніки щодо внесення змін до закону про державний бюджет, а саме:
- у додатку до законопроекту (щодо внесення змін до додатку №3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2011 рік» до закону про державний бюджет на 2011 рік) відсутній рядок за кодом 5271000 та підсумковий рядок «Всього»;
- текст законопроекту не містить положення щодо коригування загальних показників державного бюджету, визначених статтею 1 закону про державний бюджет на 2011 рік (з урахування прийнятих змін), та потребує внесення змін до додатків до цього закону (враховуючи необхідність збалансування додаткових видатків державного бюджету).
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради у своєму висновку також відмічає про незбалансованість показників законопроекту та зазначає про необхідність отримання висновку Уряду щодо нього.
Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України також у своєму висновку до цього законопроекту зазначає про необхідність отримання висновку Уряду щодо нього.
Міністерство фінансів України у своєму висновку до зазначеного законопроекту висловлює зауваження щодо незбалансованості законодавчої пропозиції і недотримання вимог нормопроектувальної техніки, а відтак зазначає про необхідність його доопрацювання.
Поділяючи необхідність підтримки ідеї законопроекту та здійснення заходів, передбачених рішенням РНБО від 8 квітня 2011 року, у Комітеті з питань бюджету підготовлено доопрацьований проект закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щодо фінансового забезпечення заходів з підвищення ядерної безпеки, в якому усунено недоліки нормативно-проектувальної техніки, забезпечено збалансування законодавчої пропозиції шляхом збільшення планового обсягу надходжень до державного бюджету від податку на додану вартість з ввезених на територію України товарів (за січень-вересень 2011 року планові показники на звітний період з цього податку перевиконано на 5,3 млрд. гривень, або на 8,6%) та викладено бюджетні показники відповідно до чинної редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» із урахуванням прийнятих законами змін до нього.
Враховуючи наведене, Комітет прийняв рішення:
рекомендувати Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (щодо забезпечення фінансування перегляду норм і правил з ядерної безпеки для врахування уроків аварії на АЕС Фукусіма-Дайічі) (реєстр. №9235 від 30.09.2011), поданий народним депутатом України А.О. Александровською, за наслідками розгляду у першому читанні прийняти у доопрацьованій Комітетом редакції за основу та в цілому як закон.