Вже майже вісім місяців триває військова агресія росії проти України… Все нові й нові виклики постають перед державою і всім українським народом. Попри складне фінансово-економічне становище головним пріоритетом держави залишається забезпечення потреб оборони країни для здійснення заходів, спрямованих на забезпечення державного суверенітету, підвищення обороноздатності і безпеки держави, подальшого здійснення невідкладних заходів, спрямованих на протидію широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України.

Слід зазначити, що у державному бюджеті на 2022 рік для сектору національної безпеки і оборони вже передбачено кошти у сумі 1 277,8 млрд грн (включаючи кошти загального та спеціального фондів) - це майже половина загального обсягу видатків державного бюджету і ця сума вже у 5,1 рази перевищує аналогічний показник за минулий рік. З початку року видатки на національну безпеку та оборону вже збільшено на понад один трлн грн або у 4,8 рази проти обсягу, визначеного Законом України від 02.12.2021 № 1928- IX при затвердженні Державного бюджету України на 2022 рік.

Але війна триває і держава змушена знову вишукувати кошти для військових потреб і обсяг збільшення у подальшому визначатиметься тривалістю війни та періоду ведення бойових дій.

Так,  з огляду на необхідність вирішення невідкладних завдань в секторі національної безпеки та оборони 18 жовтня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік"» (відповідний проект закону за реєстр. №8126 було ініційовано Головою Комітету з питань бюджету Ю.Ю. Арістовим у співавторстві з чисельним складом інших народних депутатів України та на основі пропозицій Уряду і безпосередньо Міністерства фінансів України, при цьому опрацювання і підготовку до розгляду законопроекту на пленарному засіданні парламенту в над короткий строк  було забезпечено Комітетом з питань бюджету). Передбачено, серед іншого, збільшити видатки державного бюджету на реалізацію заходів щодо підвищення обороноздатності і безпеки держави загалом на майже 370 млрд грн, у тому числі для: Міністерства оборони України - на 365,2 млрд грн, Міністерства внутрішніх справ України - на 12,9 млрд грн, Служби безпеки України - на 3,7 млрд грн, Головного управління розвідки Міністерства оборони – на 3,2 млрд грн, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України - на 1,3 млрд грн, Управлінню державної охорони України - на 0,6 млрд грн, Службі зовнішньої розвідки України - на 45 млн грн. При цьому, у загальному обсязі запропонованих додаткових видатків на національну безпеку і оборону 74,3% становлять видатки споживання (287,3 млрд грн), з яких 69,6% видатки на оплату праці /без нарахувань/ (200,1 млрд грн). Такі кошти після виконання всіх бюджетних формальностей невідкладно будуть направлені на поточні потреби вказаних органів державної влади і дозволять, насамперед, виплачувати у повному обсязі та своєчасно грошове забезпечення військовослужбовцям і придбавати необхідні техніку та обладнання.

Слід нагадати, що відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у 2022 році в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України може приймати рішення за погодженням з Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України щодо скорочення видатків і кредитування державного бюджету та їх спрямування до резервного фонду державного бюджету з метою використання на потреби Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних та інших державних органів, залучених до виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканності державного кордону та захисту держави або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації.

Відповідно до наданих повноважень від початку воєнного нападу росії на нашу державу Уряд оперативно приймає рішення щодо фінансового забезпечення сектору національної безпеки і оборони, зокрема, спрямовуючи кошти резервного фонду державного бюджету на потреби Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних та інших державних органів, залучених до виконання відповідних завдань щодо відсічі збройної агресії. Так, з початку війни рішеннями Уряду з резервного фонду державного бюджету на забезпечення ключових потреб суб’єктів сектору національної безпеки і оборони вже спрямовано 300,6 млрд грн, зокрема для: Міноборони – 180,7 млрд грн, МВС – 107,1 млрд грн, ГУР Міноборони – 2,8 млрд грн, СБУ – 2 млрд грн, Адміністрації Держспецзв’язку – 2,4 млрд гривень. 

За даними звітності Державної казначейської служби України про виконання державного бюджету за підсумками дев’яти місяців поточного року суб’єктами сектору національної безпеки і оборони фактично проведено видатки державного бюджету (за загальним та спеціальними фондами) в обсязі 937,4 млрд грн і становить 73,4% річного уточненого плану, при цьому за загальним фондом державного бюджету такі видатки здійснено у обсязі 835,4 млрд грн або 79,4% плану на звітний період.

Для об’єднання зусиль міжнародних партнерів, донорів, благодійників щодо підтримки України в захисті її незалежності, територіальної цілісності та суверенітету, а також у повоєнному відновленні за ініціативи Президента України Володимира Зеленського засновано національний бренд «UNITED 24» (Указ Президента України від 17.05.2022 р. № 344/2022 «Про невідкладні заходи щодо об’єднання зусиль для підтримки України») та в рамках національної платформи «UNITED 24» створено «єдине вікно» для пожертв від благодійних організацій, міжнародних партнерів та громадян з метою підтримки України, насамперед, для надання допомоги Збройним Силам України (постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 472 «Деякі питання використання коштів, що надходять на офіційні рахунки для пожертв на підтримку України»).

За інформацією, розміщеною на сайті https://u24.gov.ua/, за період з   5 травня по 13 жовтня цього року на спеціальний рахунок Національного Банку України для збору коштів на підтримку Збройних Сил України (Міністерство оборони) 134,85 млн доларів, з яких використано 4 492 млн грн на придбання шоломів, бронежилетів, спеціальної техніки, обмундирування та індивідуального речового майна. 

За даними, опублікованими на офіційному сайті Національного Банку України, усього з дня відкриття спеціального рахунку на нього станом на 17.10.2022 р. вже перераховано 21,4 млрд грн (з яких 7,4 млрд грн у еквіваленті надійшло з-за кордону у іноземній валюті) і направлено 20,8 млрд грн на потреби військових (залишок коштів на цьому спецрахунку для підтримки Збройних Сил України, становить понад 667 млн грн). При цьому зазначається, що за минулий тиждень на зазначений спецрахунок надійшло майже 125 млн гривень.

У Комітеті з питань бюджету розуміють та переконані, що забезпечення фінансовим ресурсом суб’єктів сектору національної безпеки і оборони беззаперечно є ключовим завданням держави і всіх державних інституцій, обов’язком перед військовослужбовцями, які боронять нашу країну, адже мотивація військовослужбовців та стан обороноздатності є визначальними на шляху до нашої перемоги над російськими військами.

У нас одна мета – забезпечення міцного та боєздатного українського війська, адже сильна армія, це запорука свободи та незалежності України!

Наближаємо перемогу спільними зусиллями!

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 квітня 2024 09:24
23 квітня 2024 19:23
22 квітня 2024 14:00
03 квітня 2024 10:09
01 квітня 2024 15:31
29 березня 2024 17:06
24 березня 2024 10:34
22 березня 2024 13:14
21 березня 2024 14:21
20 березня 2024 16:28