Комітет Верховної Ради України з питань бюджету

 

 

 

Протокол засідання №25 від 10 лютого 2020 року

 

 

 

1700 година  м. Київ, вул. Банкова, 6-8

Засідання фактично розпочалося о 17 год. 30 хв.

Головує: Голова Комітету Арістов Ю.Ю.

Присутні:

Члени Комітету: Крулько І.І., Гевко В.Л., Лопушанський А.Я., Трухін О.М., Цабаль В.В., Батенко Т.І., Борт В.П., Гнатенко В.С., Драбовський А.Г., Дунаєв С.В. Забуранна Л.В., Заремський М.В., Каптєлов Р.В., Кузбит Ю.М., Кунаєв А.Ю., Кіссе А.І., Лаба М.М., Лунченко В.В., Люшняк М.В., Молоток І.Ф., Пасічний О.С., Пуртова А.А., Саламаха О.І., Урбанський А.І.

Всього присутніх – 25 народних депутатів.

Відсутні:

Члени Комітету: Копанчук О.Є., Герман Д.В., Гончаренко О.О., Задорожній М.М., Пушкаренко А.М., Северин С.С., Тістик Р.Я., Шпак Л.О.

Присутні:

Від секретаріату Комітету: Ватульов А.В., Джинджириста Л.Я., Книшенко І.Ф., Фещук С.Л., Больбат О.О., Бурякова Т.С., Войтенко Є.А., Кочергіна Н.В., Кочубей О.П., Криволап М.К., Луценко Н.В., Пунда О.Б., Симончук К.В., Стадник М.В., Стасовська Г.М., Климчук Д.І., Клочкова Т.В., Сторожук О.В.

Інші присутні особи:

Пацкан В.В. – Голова Рахункової палати.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1. Про розгляд законопроектів щодо їх впливу на показники бюджету та відповідності законам, що регулюють бюджетні відносини, згідно з Регламентом Верховної Ради України і Бюджетним кодексом України.

2. Про окремі питання проведення конкурсу на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати.

1. СЛУХАЛИ:

Інформацію заступника Голови Комітету з питань бюджету Трухіна О.М. про розгляд законопроектів щодо їх впливу на показники бюджету та відповідності законам, що регулюють бюджетні відносини, згідно з Регламентом Верховної Ради України і Бюджетним кодексом України.

Відмітили:

1. Законопроекти, які мають вплив на показники бюджетів,

у тому числі:

Безпосередній:

1.1. СЛУХАЛИ:

Інформацію про проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання хутрового виробництва в Україні (реєстр. № 2360 від 31.10.2019), поданий народним депутатом України Литвиненком С.А. /повторний розгляд/.

Відмітили:

Відповідальним за розгляд законопроекту є Комітет з питань екологічної політики та природокористування.

Законопроектом пропонується, зокрема:

запровадити ліцензування на підприємницьку діяльність з розведення, вирощування та утримання хутрових тварин з метою виробництва хутра;

з 1 січня 2025 року:

-                     ввести заборону на здійснення підприємницької діяльності з розведення, вирощування та утримання хутрових тварин з метою виробництва хутра;

-                     запровадити кримінальну відповідальність за підприємницьку діяльність з розведення, вирощування та утримання хутрових тварин (у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 10 років).

Міністерство фінансів України у своєму експертному висновку зазначає, що реалізація положень законопроекту не впливатиме на видаткову частину державного бюджету та може мати вплив на дохідну частину бюджетів за рахунок збільшення надходжень від ліцензування підприємницької діяльності з розведення, вирощування та утримання хутрових тварин з метою виробництва хутра, однак на сьогодні відсутня інформація, яка дозволить визначити вартісну величину впливу законопроекту на дохідну частину бюджету.

Разом з тим, необхідно відмітити, що у разі прийняття законопроекту, з 2025 року вводиться заборона на здійснення такої підприємницької діяльності та, як наслідок, зупиняться інвестиції у відповідну галузь і, зважаючи на безперспективність її розвитку, підприємці можуть почати процес згортання та/або перенесення такої діяльності за межі України вже з дати набрання чинності відповідного закону (не чекаючи настання строку її заборони). Зазначене не сприятиме інвестиційній привабливості України та призведе до зменшення доходів бюджетів щодо платежів суб’єктів господарювання відповідної галузі (а з 2025 року – до відсутності таких платежів).

Крім того, при реалізації положень законопроекту може виникнути необхідність збільшення з 2025 року видатків державного бюджету на утримання засуджених у разі виявлення відповідних порушень законодавства.

До законопроекту не надано фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки), що не відповідає вимогам Бюджетного кодексу України (частина перша статті 27) та Регламенту Верховної Ради України (частина третя статті 91).

УХВАЛИЛИ:

1. Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання хутрового виробництва в Україні (реєстр. № 2360 від 31.10.2019), поданий народним депутатом України Литвиненком С.А., матиме вплив на показники бюджету (призведе до збільшення доходів бюджету до 2025 року від плати за ліцензії, однак призведе до зменшення доходів бюджетів від платежів суб’єктів господарювання відповідної галузі (а з 2025 року – до відсутності таких платежів), а також з 2025 року може потребувати додаткових видатків державного бюджету на утримання засуджених у разі виявлення відповідних порушень законодавства). У разі прийняття відповідного закону до 15 липня 2020 року він має вводитися в дію не раніше 1 січня 2021 року, а після 15 липня 2020 року – не раніше 1 січня 2022 року (або 1 січня наступного за цим року залежно від часу прийняття закону).

2. Це рішення надіслати Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Голосували: «за» – одноголосно.

Опосередкований:

1.2. СЛУХАЛИ:

Інформацію про проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання виробництва хутра в Україні (реєстр. № 2360-1 від 14.11.2019), поданий народними депутатами України Тарасовим О.С., Давиденком В.М. та іншими /повторний розгляд/.

Відмітили:

Відповідальним за розгляд законопроекту є Комітет з питань екологічної політики та природокористування.

Законопроектом пропонується з 1 січня 2023 року, зокрема:

посилити адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами шляхом накладення штрафу у підвищених розмірах від 300 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у чинній редакції – від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);

передбачити, що господарська діяльність з розведення, вирощування та/або утримання хутрових тварин дозволяється лише за умови її відповідності вимогам, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері тваринництва;

оцінювати вплив на довкілля потужності для вирощування хутрових тварин (більше 1 тисячі голів основного стада), які можуть мати значний вплив на довкілля.

Міністерство фінансів України у своєму експертному висновку зазначає, що реалізація положень законопроекту в частині збільшення штрафів за жорстоке поводження з тваринами може призвести до збільшення надходжень до державного бюджету, а відсутність розрахунків  та обґрунтувань не дає можливість визначити вартісну величину впливу положень законопроекту на дохідну частину державного бюджету.

Разом з тим, необхідно відмітити, що у зв’язку з введенням з 1 січня 2023 року додаткових вимог щодо здійснення такої підприємницької діяльності можуть зменшитися інвестиції у відповідну галузь та, зважаючи на вказані вимоги, деякі підприємці можуть почати процес згортання та/або перенесення такої діяльності за межі України вже з дати набрання чинності відповідного закону (не чекаючи настання строку початку введення вказаних вимог), що у свою чергу може призвести до зменшення доходів бюджетів щодо платежів суб’єктів господарювання відповідної галузі та не сприятиме інвестиційній привабливості України.

До законопроекту не надано фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки), що не відповідає вимогам Бюджетного кодексу України (частина перша статті 27) та Регламенту Верховної Ради України (частина третя статті 91).

УХВАЛИЛИ:

1. Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання виробництва хутра в Україні (реєстр. № 2360-1 від 14.11.2019), поданий народними депутатами України Тарасовим О.С., Давиденком В.М. та іншими, матиме опосередкований вплив на показники бюджету (може призвести до зменшення доходів бюджетів від платежів суб’єктів господарювання відповідної галузі залежно від практики застосування даної законодавчої ініціативи, а з 2023 року у разі виявлення відповідних порушень законодавства – до збільшення доходів державного бюджету від штрафів). У разі прийняття відповідного закону він може набирати чинності згідно із законодавством.

2. Це рішення надіслати Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Голосували: «за» – одноголосно.

2. СЛУХАЛИ:

Інформацію першого заступника Голови Комітету з питань бюджету Крулька І.І. про окремі питання проведення конкурсу на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати.

Відмітили:

Відповідно до статті 20 Закону України «Про Рахункову палату»
(далі – Закон) та статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України призначення членів Рахункової палати здійснюється Верховною Радою України на підставі конкурсу, за організацію проведення якого відповідає Комітет Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет).

Законом України від 14.11.2019 р. № 293-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» внесені зміни до Закону (які набрали чинності з 13 грудня 2019 року), зокрема:

збільшено склад Рахункової палати з дев’яти до тринадцяти членів Рахункової палати /зміни до частини першої статті 17 Закону/;

доручено Комітету разом з Апаратом Верховної Ради України забезпечити проведення конкурсу для допризначення чотирьох членів Рахункової палати і внести на розгляд Верховної Ради України відповідні матеріали /новий пункт 4-2 розділу VIII Закону/.

Враховуючи наведене, Комітетом оголошено конкурс на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати (далі – конкурс). Зокрема, відповідно до рішення Комітету від 15.01.2020 р. (протокол № 23) Оголошення про умови та строки проведення конкурсу було своєчасно оприлюднено у газеті «Голос України» від 21.01.2020 р. № 11 та розміщується на офіційних веб-сайтах Верховної Ради України і Комітету з 21 січня 2020 року.

У цьому Оголошенні кінцевою датою подання документів визначено 10 лютого 2020 року і акцентовано увагу, що не допускаються до участі в конкурсі особи, які не дотрималися строків подання документів (тобто у разі надходження документів до Комітету після 10 лютого 2020 року).

Згідно з абзацом четвертим частини другої статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України інформація про кандидатів, які подали документи, розміщується на офіційному веб-сайті Верховної Ради протягом п’яти робочих днів з дня закінчення строку для подання документів. На виконання цієї норми у Комітеті триває робота з підготовки в електронному вигляді для розміщення на веб-сайті таких документів кандидатів: автобіографія; мотиваційний лист; копії дипломів про вищу освіту (без додатків); декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік (роздрукована після подання з Єдиного державного реєстру відповідних декларацій); копії документів про вчені звання та наукові ступені (за наявності); копії сертифікатів чи інших документів про володіння державною мовою, однією з офіційних мов Ради Європи (за наявності). При цьому, приховуються відомості, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» віднесені до інформації з обмеженим доступом, та відомості про номер контактного телефону і адресу електронної пошти.

Загалом до Комітету станом на 12-00 10 лютого 2020 року надійшли документи від 29 кандидатів на посади членів Рахункової палати.

Разом з тим, до Комітету 10.02.2020 р. надійшло звернення окремих народних депутатів України (копія листа роздана народним депутатам України – членам Комітету) з проханням продовжити на тиждень, до 17 лютого 2020 року (включно), строки подання документів для участі у конкурсі та відповідно з метою забезпечення рівних умов для кандидатів розмістити інформацію про всіх кандидатів на офіційних веб-сайтах Верховної Ради і Комітету 24 лютого 2020 року.

Завершуючи доповідь, перший заступник Голови Комітету Крулько І.І. зазначив, що дане питання розглянуто у підкомітеті з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету, та запропонував Комітету підтримати рішення згідно з проектом ухвали /який роздано народним депутатам України – членам Комітету/, а саме:

1) продовжити до 17 лютого 2020 року (включно) строки подання документів для участі у конкурсі;

2) затвердити Оголошення про продовження строків подання документів для участі у конкурсі;

3) доручити голові зазначеного підкомітету Молотку І.Ф. за участю секретаріату Комітету:

терміново забезпечити оприлюднення Оголошення про продовження строків подання документів для участі у конкурсі у газеті «Голос України» та на веб-сайтах Верховної Ради і Комітету;

забезпечити розміщення інформації про всіх кандидатів на веб-сайті Верховної Ради і Комітету 24 лютого 2020 року.

В обговоренні даного питання взяли участь народні депутати – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Крулько І.І. і Лаба М.М. та Голова Рахункової палати Пацкан В.В.

Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування внесену першим заступником Голови Комітету Крульком І.І. пропозицію щодо прийняття рішення Комітету згідно з розданим проектом ухвали. Така пропозиція була підтримана одноголосно присутніми на засіданні членами Комітету.

УХВАЛИЛИ:

1. Продовжити до 17 лютого 2020 року (включно) строки подання документів для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати.

2. Затвердити Оголошення про продовження строків подання документів для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати.

«Оголошення
про продовження строків подання документів для участі у конкурсі
на
зайняття вакантних посад членів Рахункової палати

Відповідно до рішення Комітету Верховної Ради України з питань бюджету від 10.02.2020 р. продовжено до 17 лютого 2020 року (включно) строки подання документів для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати (оголошення про такий конкурс було оприлюднено в газеті «Голос України» від 21.01.2020 р. № 11 і розміщується з 21 січня 2020 року на офіційних веб-сайтах Верховної Ради України та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету).

Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету відповідно до вимог пункту 4-2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Рахункову палату» та статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України оголошено конкурс на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати.

Вимоги до члена Рахункової палати /відповідно до статті 19 Закону України «Про Рахункову палату»/:

1. Членом Рахункової палати може бути громадянин України, не молодший тридцяти років, який володіє державною мовою та однією з офіційних мов Ради Європи, має вищу освіту не нижче ступеня магістра, загальний стаж роботи не менше семи років, стаж роботи у сфері державного контролю (аудиту), економіки, фінансів або права не менше п’яти років та бездоганну ділову репутацію.

2. Не може бути призначена на посаду члена Рахункової палати особа:

1) яка досягла шістдесятип'ятирічного віку;

2) яка за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;

3) яка за станом здоров'я не може виконувати повноваження члена Рахункової палати;

4) яка має не зняту чи не погашену в установленому законом порядку судимість;

5) на яку протягом останнього року було накладено адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;

6) яка має громадянство чи підданство іншої держави;

7) яка не пройшла перевірку, передбачену законами України «Про очищення влади» та «Про запобігання корупції»;

8) яка не подала декларацію, передбачену Законом України «Про запобігання корупції», за рік, що передує року призначення на відповідну посаду.

3. Перебування на посаді члена Рахункової палати несумісне з обійманням посади в будь-якому органі державної влади, іншому державному органі, органі місцевого самоврядування, з представницьким мандатом, зайняттям іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності), входженням до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

Вимоги щодо несумісності не поширюються на участь членів Рахункової палати у діяльності виборних органів релігійних та громадських організацій.

4. На члена Рахункової палати поширюються обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

5. Член Рахункової палати не може належати до політичної партії, брати участь у політичних акціях, зборах, мітингах, походах і демонстраціях, а також страйках.

6. Член Рахункової палати під час здійснення своїх повноважень повинен додержуватися вимог Конституції і законів України, не вчиняти будь-яких дій, що компрометують посаду члена Рахункової палати і можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості та незалежності.

Слід відмітити, що відповідно до частини п’ятої статті 20 Закону України «Про Рахункову палату» строк повноважень членів Рахункової палати становить 6 років, при цьому частиною сьомою цієї статті встановлено умови дострокового звільнення членів Рахункової палати.

Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету у визначений у цьому оголошенні строк такі документи /з урахуванням вимог статті 20 Закону України «Про Рахункову палату» та статті 57 Закону України «Про запобігання корупції»/:

1) письмову заяву, адресовану Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, про участь у конкурсі /із зазначенням контактної інформації (номер телефону, адреса електронної пошти) для забезпечення зворотного зв’язку/;

2) мотиваційний лист, в якому викладаються мотиви бути призначеним на посаду члена Рахункової палати /друкований текст цього листа обсягом не більше трьох сторінок/;

3) автобіографію /в автобіографії серед іншого належить вказати про рівень володіння державною мовою, а також однією з офіційних мов Ради Європи (англійською або французькою мовою) згідно з Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти (існує шість таких рівнів від А1 до С2)/;

4) копію паспорта громадянина України (у разі подання копії паспорту у формі ID-картки необхідно також надати копію довідки про реєстрацію місця проживання особи, яка видається органами реєстрації);

5) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;

6) копію трудової книжки;

7) копію диплома про вищу освіту (з додатками) /за наявності декількох дипломів про вищу освіту, а також їх різного освітнього ступеню (бакалавра, спеціаліста, магістра), необхідно подати копії всіх таких дипломів/;

8) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, заповнену як кандидатом на посаду члена Рахункової палати, роздруковану з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після її подання /подання декларації здійснюється згідно із Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції/;

9) письмову згоду на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;

10) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» /за формою, встановленою додатком 1 до Порядку проведення спеціальної перевірки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 171/;

11) письмову заяву, в якій особа повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», та дає згоду на проходження перевірки і оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону, або копію довідки про результати такої перевірки /за формою, встановленою додатком 1 (для заяви) або додатком 5 (для довідки) до Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 563 (із змінами)/;

12) копії документів про вчені звання та наукові ступені (за наявності);

13) медичну довідку про стан здоров’я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України, щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров’я /довідково: на дату розміщення цього оголошення такими документами є Медична довідка про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (форма № 122-2/о), Сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду (форма № 140/о)/;

14) копію військово-облікового документа: військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобов’язаного або посвідчення особи військовослужбовця;

15) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності);

16) копії сертифікатів чи інших документів про володіння державною мовою, однією з офіційних мов Ради Європи (за наявності).

Зразки форм документів, зазначених у пунктах 1, 9, 10 і 11 вищезазначеного переліку документів, розміщені на офіційному веб-сайті Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (http://budget.rada.gov.ua) у рубриці «Рахункова палата»/«Призначення та звільнення членів Рахункової палати».

Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, несе персональну відповідальність за достовірність наданої інформації.

Усі документи подаються державною мовою і власноручно підписуються особою, яка бажає взяти участь у конкурсі /відповідно до вимог частини другої статті 205 і частини третьої статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України/.

Для участі у конкурсі зазначені документи необхідно подавати особисто за адресою: м. Київ, вул. Банкова, 6-8, 4 під’їзд, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету /в робочі дні тижня з 9:30 до 13:00 та з 14:00 до 17:00, зателефонувавши за внутрішніми телефонами 44-34 або 40-18 (телефон знаходиться на першому поверсі біля Бюро перепусток)/.

Кінцева дата подання документів – 17 лютого 2020 року.

Не допускаються до участі в конкурсі особи, які не дотрималися строку подання документів /тобто у разі надходження документів до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету після 17 лютого 2020 року/, а також особи, документи яких не відповідають вищезазначеному переліку документів.

Особи, які своєчасно подали необхідні документи для участі у конкурсі, є кандидатами на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати.

Телефони для довідок: (044) 255 44 34, (044) 255 40 18.

Довідково: відповідно до вимог частини другої статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України інформація про кандидатів на зайняття посад членів Рахункової палати буде розміщена на офіційному веб-сайті Верховної Ради України (крім відомостей, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» віднесені до інформації з обмеженим доступом, відомостей про номер телефону та адресу електронної пошти).»

3. Доручити голові підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету з питань бюджету Молотку І.Ф. за участю секретаріату Комітету з питань бюджету:

терміново забезпечити оприлюднення Оголошення про продовження строків подання документів для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад членів Рахункової палати у газеті «Голос України» та на офіційних веб-сайтах Верховної Ради України і Комітету з питань бюджету;

забезпечити розміщення інформації про всіх кандидатів на вакантні посади членів Рахункової палати на офіційному веб-сайті Верховної Ради України і Комітету з питань бюджету 24 лютого 2020 року.

Голосували: «за» – одноголосно.

Голова Комітету                                                                  Ю.Ю. Арістов

Секретар Комітету                                                              В.В. Цабаль

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку