Комітет Верховної Ради України з питань бюджету
Протокол засідання №102 від 6 жовтня 2021 року
16 год. 00 хв. м. Київ, вул. Банкова, 6-8, кімн 510
Головує: Голова Комітету Арістов Ю.Ю.
Присутні:
Члени Комітету: Крулько І.І., Гевко В.Л., Копанчук О.Є., Лопушанський А.Я., Трухін О.М., Цабаль В.В., Батенко Т.І., Борт В.П., Герман Д.В., Гнатенко В.С., Гончаренко О.О., Драбовський А.Г., Забуранна Л.В., Задорожній М.М., Заремський М.В., Каптєлов Р.В., Кузбит Ю.М., Кунаєв А.Ю., Лаба М.М., Лунченко В.В., Люшняк М.В., Молоток І.Ф., Пасічний О.С., Пузійчук А.В., Пушкаренко А.М., Саламаха О.І., Северин С.С., Тістик Р.Я., Урбанський А.І.
Всього присутніх – 30 народних депутатів.
Відсутні:
Члени Комітету: Дунаєв С.В., Кіссе А.І., Пуртова А.А., Шпак Л.О.
Присутні:
Від секретаріату Комітету: Джинджириста Л.Я., Книшенко І.Ф., Фещук С.Л., Андросюк Н.В., Больбат О.О., Бурякова Т.С., Войтенко Є.А., Кочергіна Н.В., Кочубей О.П., Луценко Н.В., Новацька О.В., Пунда О.Б., Расчислова Л.В., Серік Н.В., Симончук К.В., Стадник М.В., Шпак В.П., Климчук Д.І., Клочкова Т.В., Рощенко С.В., Сторожук О.В.
Запрошені та інші присутні на засіданні особи:
Народний депутат України Стефанишина О.А.
від Міністерства фінансів України
Улютін Д.В. – перший заступник Міністра;
Лозицький В.П. – директор Департаменту державного бюджету;
Гливка А.О. – радник Міністра;
від Міністерства внутрішніх справ України
Науменко Н.М. – виконуюча обов’язки Голови Державної міграційної служби України;
від Міністерства охорони здоров’я України
Ємець П.В. – заступник Міністра;
від Міністерства освіти і науки України
Даниленко С.В. – заступник Міністра;
від Міністерства культури та інформаційної політики України
Карандєєв Р.В. – перший заступник Міністра;
від Рахункової палати
Пацкан В.В. – Голова;
Мазярчук В.М. – радник Голови;
Тесленко О.І. – заступник директора Департаменту експертизи та аналізу державного бюджету – начальник відділу з питань макроекономіки.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
1. Про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених головним розпорядникам коштів державного бюджету, розподілу трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам:
1) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству внутрішніх справ України (розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 № 909-р);
2) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки (розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.07.2021 № 753-р);
3) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки (розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1172-р);
4) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я (розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1170-р);
5) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я (розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1173-р);
6) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики (розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1144-р);
7) перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики (розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1182-р).
2. Про погодження розподілу бюджетних призначень спеціального фонду державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом передачі бюджетних призначень Міністерству охорони здоров’я України:
1) для здійснення додаткових доплат до заробітної плати медичним та іншим працівникам лабораторних підрозділів Міністерства охорони здоров’я (розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1169-р);
2) для забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 (постанова Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1027).
3. Про підготовку до другого читання проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо реалізації соціальних заходів та інфраструктурних проектів (реєстр. № 6052).
4. Різне.
Щодо створення у Комітеті з питань бюджету робочих груп, затвердження їх персонального складу та обрання голів, а також про затвердження персонального складу та переобрання голови робочої групи з питань встановлення причин недоотримання надходжень до державного та місцевих бюджетів внаслідок неефективної діяльності Державного агентства лісових ресурсів, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління /включено до порядку денного додатково за пропозицією народного депутата України Пузійчука А.В./.
/При цьому, додатково включене до порядку денного за пропозицією народного депутата України Пузійчука А.В. питання про затвердження персонального складу та переобрання голови робочої групи з питань встановлення причин недоотримання надходжень до державного та місцевих бюджетів внаслідок неефективної діяльності Державного агентства лісових ресурсів, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, не було розглянуто./
1. Про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених головним розпорядникам коштів державного бюджету, розподілу трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам.
1.1. СЛУХАЛИ:
Інформацію виконуючої обов’язки Голови Державної
міграційної служби України Науменко Н.М. про погодження перерозподілу
видатків державного бюджету, передбачених Міністерству внутрішніх справ України
(згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.08.2021
№ 909-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) надійшло звернення Міністерства внутрішніх справ України (далі – МВС) від 07.09.2021 № 41558/5/15-2021 /копію звернення надано народним депутатам України – членам Комітету/ щодо погодження перерозподілу видатків державного бюджету відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 № 909-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству внутрішніх справ на 2021 рік» (далі – розпорядження КМУ № 909-р).
Комітетом погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс). Згідно із зазначеною вимогою Кодексу перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Пунктом 1 розпорядження КМУ № 909-р передбачено у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МВС /відповідальний виконавець бюджетних програм – Державна міграційна служба України (далі – ДМС)/ на 2021 рік у спеціальному фонді державного бюджету, здійснити перерозподіл видатків споживання у сумі 11 495,3 тис. грн шляхом:
зменшення обсягу цих видатків за бюджетною програмою 1004010 «Керівництво та управління у сфері міграції, громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб»,
збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 1004020 «Забезпечення виконання завдань та функцій у сфері громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб».
Пунктом 2 розпорядження КМУ № 909-р Міністерству фінансів України доручено внести відповідні зміни до розпису державного бюджету після погодження перерозподілу видатків державного бюджету, визначеного пунктом 1 цього розпорядження, з Комітетом.
Слід нагадати, що відповідно до частини третьої статті 13 Кодексу видатки спеціального фонду бюджету здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету. Водночас, згідно із положеннями частини восьмої статті 13, частини четвертої статті 23 та частини другої статті 48 Кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять витрати за спеціальним фондом бюджету виключно в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету, тобто витрати спеціального фонду мають постійне бюджетне призначення.
Разом з цим, відповідно до частини другої статті 57 Кодексу Казначейство на кінець бюджетного періоду зберігає залишки коштів на рахунках спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення.
Відповідно до пункту 10 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі – Закон) видатки за спеціальним фондом на розбудову інфраструктури Єдиного державного демографічного реєстру та функціонування органів розпорядника зазначеного Реєстру здійснюються за рахунок джерел, визначених пунктом 5 статті 11 цього Закону, а саме: 30 відсотків вартості адміністративної послуги, отриманої як частина адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус відповідно до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (код 22012500) /відповідно до розпису державного бюджету річний план надходжень за вказаним джерелом доходів спеціального фонду визначено в обсязі 449,7 млн грн, за рахунок яких заплановано видатки за спеціальним фондом за бюджетними програмами: 1004010 – в обсязі 28,5 млн грн, 1004020 – в обсязі 421,2 млн грн/.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року за спеціальним фондом державного бюджету:
доходи за кодом 22012500 зараховано у сумі 243,7 млн грн, або 54,2% затвердженого річного показника (449,7 млн грн);
проведено видатки за бюджетними програмами:
1004010 – в обсязі 1 млн грн, або 3,5% уточненого плану на рік (28,7 млн грн);
1004020 -– в обсязі 837,1 млн грн, або 44,1% уточненого плану на рік (1 898,6 млн грн).
Варто звернути увагу, що паспортами бюджетних програм на 2021 рік (затверджені наказом МВС від 11.02.2021 р. № 116 і розміщені на офіційному сайті МВС) кошти спеціального фонду державного бюджету за кодом 22012500 передбачено спрямувати за бюджетними програмами за такими напрямами:
1004010 «Керівництво та управління у сфері міграції, громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб», – забезпечення виконання функцій та завдань, покладених на ДМС (26,6 млн грн), реконструкція приміщень для розміщення Служби (1,9 млн грн);
1004020 «Забезпечення виконання завдань та функцій у сфері громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб», – забезпечення виконання функцій і завдань територіальними підрозділами ДМС (367,5 млн грн), створення складових Єдиного державного демократичного реєстру для запровадження оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (заходи з інформатизації) (53,7 млн грн).
У матеріалах МВС щодо розпорядження КМУ № 909-р відмічається наступне.
1. Зазначений перерозподіл буде здійснено за рахунок надходжень 30 відсотків вартості адміністративної послуги, отриманої як частина адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (відповідно до пункту 5 статті 11 Закону).
2. Реалізація зазначеного перерозподілу дозволить ДМС забезпечити ведення бухгалтерського обліку, бюджетного планування, подання необхідної звітності в установленому законодавством порядку за допомогою програмного забезпечення відповідно до вимог наказу МВС від 22.08.2018 року № 699 «Про затвердження Плану заходів Міністерства внутрішніх справ України щодо модернізації системи бухгалтерського обліку на період до 2025 року».
Передбачені у плані заходи спрямовані на розгортання та запровадження єдиної автоматизованої комплексної системи ведення бухгалтерського обліку для центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координується через Міністра внутрішніх справ України, що буде відповідати національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також Положенню про організацію бухгалтерського обліку і звітності в апараті МВС.
3. За розрахунками вартості підтримки та супроводу автоматизованої системи ведення бухгалтерського обліку та звітності ДМС кошти спеціального фонду державного бюджету у сумі 11 495,3 тис. грн будуть спрямовані на: закупівлю ліцензій на доступ до сервісів Єдиної технічної підтримки у кількості – 4 одиниці на загальну суму 11 395,3 тис. грн та ліцензії хмарного доступу до онлайн-сервісу Інформаційно-аналітичної системи "МІА". Показники виконання державного бюджету" – 1 од. у сумі 100 тис. грн.
Необхідно також зазначити, що звернення МВС до Комітету щодо зазначеного перерозподілу видатків державного бюджету не містить достатнього обсягу належних фінансово-економічних обґрунтувань щодо обсягів такого перерозподілу (зокрема, пояснень і розрахунків щодо можливого зменшення запропонованих коштів), хоча надання відповідних розрахунків і обґрунтувань передбачено пунктом 7 Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Забуранна Л.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., виконуюча обов’язки Голови Державної міграційної служби України Науменко Н.М.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо зазначеного перерозподілу видатків державного бюджету.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету Забуранна Л.В. поінформувала, що за результатами опрацювання даного питання в очолюваному нею підкомітеті пропонується рекомендувати Комітету погодити встановлений розпорядженням КМУ № 909-р перерозподіл видатків державного бюджету із дотриманням вимог бюджетного законодавства щодо використання коштів за спеціальним фондом бюджету /проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету/.
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В.), яка була підтримана одноголосно присутніми на засіданні членами Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 № 909-р в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству внутрішніх справ на 2021 рік у спеціальному фонді державного бюджету, здійснення перерозподілу видатків споживання у сумі 11 495,3 тис. грн шляхом зменшення обсягу цих видатків за бюджетною програмою 1004010 «Керівництво та управління у сфері міграції, громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб» та збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 1004020 «Забезпечення виконання завдань та функцій у сфері громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб» /з дотриманням вимог, встановлених частинами третьою і восьмою статті 13, частиною четвертою статті 23 та частиною другою статті 48 Бюджетного кодексу України/.
Голосували: «за» – одноголосно.
1.2. СЛУХАЛИ:
Інформацію заступника Міністра освіти і науки України Даниленко С.В. про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки України (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.07.2021 р. № 753-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) надійшло звернення Міністерства освіти і науки України (далі – МОН) від 01.10.2021 № 1/10-4170 (копію листа надано народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження перерозподілу видатків державного бюджету відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.07.2021 р. № 753-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2021 рік» (далі – розпорядження КМУ № 753-р).
Комітетом погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України. Згідно із зазначеними вимогами Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Пунктом 1 розпорядження КМУ № 753-р встановлено здійснити в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МОН на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподіл видатків споживання у сумі 1 744 тис. грн шляхом зменшення їх обсягу за бюджетною програмою 2201190 «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам), аспірантам, докторантам закладів фахової передвищої та вищої освіти» та збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 2201080 «Державні премії, стипендії та гранти в галузі освіти, науки і техніки, стипендії переможцям міжнародних конкурсів».
Міністерству фінансів України доручено після погодження зазначеного перерозподілу видатків з Комітетом забезпечити внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Довідково: за даними звітності Казначейства за січень-серпень 2021 року видатки за загальним фондом державного бюджету фактично проведено за бюджетними програмами:
2201080 – в обсязі 40 272,3 тис. грн, або 59,7% плану на рік (визначено в обсязі 67 504,9 тис. грн) та 86,4% плану на звітний період;
2201190 – в обсязі 2 181 791,9 тис. грн, або 55,4% плану на рік (визначено в обсязі 3 938 961 тис. грн) та 89% плану на звітний період.
Обґрунтування щодо зазначеного перерозподілу видатків наведено у листі МОН, в якому зазначається, що такий перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється з метою виплати довічних стипендій науково-педагогічним працівникам, які зробили особистий вагомий внесок у забезпечення розвитку вищої освіти та протягом багатьох років на високому науково-теоретичному і методичному рівні здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти.
У матеріалах зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 № 1331 «Про заснування стипендії Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти» (копію якої надано народним депутатам України – членам Комітету) засновано з 1 березня 2021 року стипендію Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти у загальній кількості 300 стипендій.
За інформацією МОН, на виконання пункту 5 Положення про стипендії Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти (далі – Положення), затвердженого вищевказаною постановою Уряду, прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2021 р. № 1174-р «Про призначення стипендій Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти» (копію якого надано народним депутатам України – членам Комітету), відповідно до якого з вересня 2021 року призначаються 202 довічних стипендії науково-педагогічним працівникам, які зробили особистий вагомий внесок у забезпечення розвитку вищої освіти та протягом багатьох років на високому науково-теоретичному і методичному рівні здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти.
При цьому зазначено, що для забезпечення виплати стипендій, які виплачуватимуться щомісяця з 1 вересня 2021 року у розмірі трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб за основним місцем роботи стипендіата незалежно від розміру одержуваної ним заробітної плати та/або пенсії, на поточний рік необхідні видатки в обсязі 5,9 млн грн, які не були передбачені у державному бюджеті на 2021 рік.
Водночас, відмічається, що за бюджетною програмою 2201080 виникла економія коштів в обсязі 4,1 млн грн з виплати державних стипендій видатним діячам освіти і науки у зв’язку зі смертю стипендіатів, що дає змогу забезпечити виплати стипендії за видатні заслуги у сфері вищої освіти лише 141 особам, а для решти 61 особи необхідні додаткові кошти в обсязі 1,7 млн грн, які можливо забезпечити за рахунок зменшення видатків за бюджетною програмою 2201190 «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам), аспірантам, докторантам закладів фахової передвищої та вищої освіти», за якою утворилася економія бюджетних коштів у зв’язку з меншим індексом інфляції ніж було заплановано.
Крім того, необхідно також зауважити, що звернення МОН до Комітету щодо перерозподілу видатків державного бюджету не містить достатніх фінансово-економічних розрахунків, обґрунтувань та пояснень щодо обсягів такого перерозподілу (зокрема, щодо забезпеченості до кінця року у повному обсязі коштами для виплати академічних стипендій студентам (курсантам) закладів вищої освіти та можливих ризиків зменшення у запропонованому обсязі видатків на здійснення таких виплат), хоча надання відповідних розрахунків і обґрунтувань передбачено пунктом 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Крулько І.І., Забуранна Л.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., заступник Міністра освіти і науки України Даниленко С.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо перерозподілу видатків державного бюджету, що розглядається.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Забуранна Л.В. поінформувала про результати опрацювання зазначеного питання в очолюваному нею підкомітеті, звернувши увагу на ненадання головним розпорядником коштів державного бюджету достатніх фінасово-економчних обґрунтувань, але, зважаючи на важливість питання, внесла пропозицію рекомендувати Комітету погодити встановлений розпорядженням КМУ № 753-р перерозподіл видатків державного бюджету (проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету).
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В.), яка була підтримана одноголосно присутніми на засіданні членами Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.07.2021 р. № 753-р здійснення в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству освіти і науки України на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподілу видатків споживання у сумі 1 744 тис. грн шляхом зменшення їх обсягу за бюджетною програмою 2201190 «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам), аспірантам, докторантам закладів фахової передвищої та вищої освіти» та збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 2201080 «Державні премії, стипендії та гранти в галузі освіти, науки і техніки, стипендії переможцям міжнародних конкурсів».
Голосували: «за» – одноголосно.
1.3. СЛУХАЛИ:
Інформацію заступника Міністра освіти і науки України Даниленко С.В. про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки України (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1172-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) надійшло звернення Міністерства освіти і науки України (далі – МОН) від 04.10.2021 № 1/10-4196 (копію листа надано народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження перерозподілу видатків державного бюджету відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1172-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2021 рік» (далі – розпорядження КМУ № 1172-р).
Комітетом погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України. Згідно із зазначеними вимогами Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Пунктом 1 розпорядження КМУ № 1172-р встановлено здійснити в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МОН на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподіл видатків споживання у сумі 840,6 тис. грн шляхом зменшення їх обсягу за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» та збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 2201420 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти».
Міністерству фінансів України доручено після погодження зазначеного перерозподілу видатків з Комітетом забезпечити внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Довідково: за даними звітності Казначейства за січень-серпень 2021 року видатки за загальним фондом державного бюджету фактично проведено за бюджетними програмами:
2201160 – в обсязі 12 156 864,6 тис. грн, або 62,3% плану на рік (визначено в обсязі 19 518 314,2 тис. грн) та 97,3% плану на звітний період;
2201420 – в обсязі 2 924 696,5 тис. грн, або 62,9% плану на рік (визначено в обсязі 4 651 996 тис. грн) та 96,5% плану на звітний період.
Обґрунтування щодо зазначеного перерозподілу видатків наведено у листі МОН, в якому зазначається, що такий перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється у зв’язку із тим, що відповідно до наказу МОН від 25.06.2021 р. № 719 «Про деякі питання діяльності закладу освіти» Одеський торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету реорганізовано шляхом приєднання до Відокремленого структурного підрозділу «Одеський торговельно-економічний фаховий коледж Київського національного торговельно-економічного університету».
Відтак, з метою фінансового забезпечення продовження навчання за обраними спеціальностями здобувачами вищої освіти Одеського торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету у Відокремленому структурному підрозділі «Одеський торговельно-економічний фаховий коледж Київського національного торговельно-економічного університету» необхідно здійснити перерозподіл видатків між бюджетними програмами, оскільки фінансове забезпечення Одеського торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету здійснюється за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики», а бюджетні призначення для Відокремленого структурного підрозділу «Одеський торговельно-економічний фаховий коледж Київського національного торговельно-економічного університету» передбачені за бюджетною програмою 2201420 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти».
Необхідно зауважити, що звернення МОН до Комітету щодо перерозподілу видатків державного бюджету не містить достатніх фінансово-економічних розрахунків, обґрунтувань та пояснень щодо обсягу такого перерозподілу (зокрема, в частині складу видатків, що перерозподіляються, та періоду, на який такі видатки розраховано), хоча надання відповідних розрахунків і обґрунтувань передбачено пунктом 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Забуранна Л.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., заступник Міністра освіти і науки України Даниленко С.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо перерозподілу видатків державного бюджету, що розглядається.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Забуранна Л.В. поінформувала, що за результатами опрацювання зазначеного питання в очолюваному нею підкомітеті пропонується рекомендувати Комітету погодити встановлений розпорядженням КМУ № 1172-р перерозподіл видатків державного бюджету (проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету).
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В.), яка була підтримана більшістю присутніх на засіданні членів Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1172-р здійснення в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству освіти і науки України на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподілу видатків споживання у сумі 840,6 тис. грн шляхом зменшення їх обсягу за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» та збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 2201420 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти».
Голосували: «за» – 29, «проти» – 1, «утрималися» – 0.
1.4. СЛУХАЛИ:
Інформацію заступника Міністра охорони здоров’я України Ємця П.В. про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я України (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1170-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) надійшло звернення Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ) від 30.09.2021 № 10-12/28654/2-21 (копію листа надано народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження перерозподілу видатків державного бюджету відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1170-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я на 2021 рік» (далі – розпорядження КМУ № 1170-р).
Комітетом погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України. Згідно із зазначеними вимогами Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Пунктом 1 розпорядження КМУ № 1170-р встановлено здійснити у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МОЗ на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподіл видатків державного бюджету за бюджетною програмою 2301110 «Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров’я» шляхом зменшення обсягу видатків споживання на 24 130,6 тис. грн (з них оплата праці – на 19 493 тис. грн) та збільшення обсягу видатків розвитку на 24 130,6 тис. гривень.
Міністерству фінансів України доручено після погодження зазначеного перерозподілу видатків з Комітетом забезпечити внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року видатки по загальному фонду за бюджетною програмою 2301110 фактично проведено в обсязі 909 769,7 тис. грн, що становить 51,8% уточненого річного плану (визначено в обсязі 1 757 211,2 тис. грн, збільшено відповідно до розпорядження КМУ від 21.04.2021 р. № 346-р на 30 000 тис. грн) та 83,3% плану на звітний період.
Варто відмітити, що обсяг бюджетних призначень за цією бюджетною програмою протягом року двічі було збільшено законами про внесення змін до державного бюджету на 2021 рік (від 29.07.2021 № 1434-ІХ та від 15.07.2021 № 1690-ІХ, загалом на 249 105,5 тис. грн, видатки споживання, у тому числі на оплату праці – на 170 354,8 тис. грн). Поряд з цим, шляхом здійснення перерозподілу видатків державного бюджету розпорядженням Уряду від 21.04.2021 р. № 346-р обсяг видатків споживання за загальним фондом державного бюджету за бюджетною програмою 2301110 було збільшено, а розпорядженням КМУ № 1070-р (що розглядається) навпаки запропоновано зменшити видатки споживання за цією бюджетною програмою. Зазначене свідчить про недоліки в управлінні бюджетними коштами за бюджетними програмами, закріпленими за МОЗ.
Обґрунтування щодо зазначеного перерозподілу видатків наведено у листі МОЗ, в якому зазначається, що реалізація перерозподілу здійснюється з метою придбання Національною дитячою спеціалізованою лікарнею «Охматдит» (далі – НДСЛ «Охматдит») обладнання для реанімаційного відділення новонароджених та придбання кухонного і господарчого обладнання для харчоблоку.
За поясненнями МОЗ у зв’язку із введенням в експлуатацію нового лікувально-діагностичного корпусу НДСЛ «Охматдит» вкрай необхідною є потреба в оснащенні лікарні сучасним медичним обладнанням, що застосовується для діагностики та лікування захворювань у дітей, зокрема у придбанні обладнання для реанімаційного відділення новонароджених – чотирьох апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) експерт класу.
Окрім того, нагальною є потреба у заміні зношеного устаткування харчоблоку шляхом придбання кухонного та господарчого обладнання, що дасть змогу забезпечити якісне приготування їжі для харчування дітей та дотримання санітарно-гігієнічних умов перебування у лікарні.
До супровідних матеріалів МОЗ додано розрахунки витрат на придбання обладнання і предметів довгострокового користування відповідно до закупівель, які здійснюватиме НДСЛ «Охматдит».
У матеріалах також відмічається, що Законом України від 15.07.2021 № 1690-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» МОЗ було збільшено видатки за бюджетною програмою 2301110 для НДСЛ «Охматдит» /всього на 110,4 млн грн, з них на оплату праці – на 90,5 млн грн/ у зв’язку із введенням в експлуатацію нового діагностичного корпусу (ІІ пусковий комплекс), зокрема, для забезпечення видатками на оплату праці додаткової штатної чисельності (1172 штатних одиниць), при цьому, відповідний обсяг видатків був розрахований на 10 місяців, водночас, з огляду на те, що до кінця поточного року залишається 3 місяці, кошти у сумі 24 130,6 тис.грн (з них оплата праці – 19 493,0 тис. грн) не будуть використані.
Необхідно також зазначити, що звернення МОЗ до Комітету щодо зазначеного перерозподілу видатків державного бюджету не містить достатніх фінансово-економічних розрахунків та обґрунтувань щодо додаткових обсягів такого перерозподілу (зокрема, в частині детальних розрахунків обсягу коштів на придбання обладнання), хоча надання відповідних розрахунків і обґрунтувань передбачено пунктом 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
При цьому, враховуючи те, що до кінця поточного бюджетного періоду залишається менше 3 місяців, є сумніви щодо можливості проведення з дотриманням вимог законодавства у цьому році закупівель медичного та іншого обладнання, що пояснюється довготривалим проведенням процедур закупівель у системі РrоZorro.
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Забуранна Л.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., заступник Міністра охорони здоров’я України Ємець П.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо перерозподілу видатків державного бюджету, що розглядається.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Забуранна Л.В. поінформувала про результати опрацювання зазначеного питання в очолюваному нею підкомітеті, висловивши застереження щодо можливості проведення до кінця року встановлених законодавством процедур закупівель за державні кошти, та внесла пропозицію рекомендувати Комітету погодити встановлений розпорядженням КМУ № 1170-р перерозподіл видатків державного бюджету (проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету).
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В.), яка була підтримана більшістю присутніх на засіданні членів Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1170-р здійснення у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству охорони здоров’я на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетною програмою 2301110 «Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров’я» шляхом зменшення обсягу видатків споживання на 24 130,6 тис. грн (з них оплата праці – на 19 493 тис. грн) та збільшення обсягу видатків розвитку на 24 130,6 тис. гривень.
Голосували: «за» – 28, «проти» – 1, «утрималися» – 0, «не голосували» – 1.
1.5. СЛУХАЛИ:
Інформацію заступника Міністра охорони здоров’я України Ємця П.В. про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я України (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1173-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) надійшло звернення Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ) від 30.09.2021 № 10-12/28655/2-21 (копію листа надано народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження перерозподілу видатків державного бюджету відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1173-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я на 2021 рік» (далі – розпорядження КМУ № 1173-р).
Комітетом погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України. Згідно із зазначеними вимогами Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Пунктом 1 розпорядження КМУ № 1173-р встановлено здійснити у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МОЗ на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподіл видатків державного бюджету шляхом:
зменшення обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2301120 «Виготовлення проектно-кошторисної документації для створення багатопрофільних лікарень загальнодержавного значення» на 100 000 тис. грн;
зменшення обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2301220 «Розвиток системи екстреної медичної допомоги та модернізація і оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я» на 20 000 тис. грн;
зменшення обсягу видатків споживання за бюджетною програмою 2301350 «Організація і регулювання діяльності установ та окремі заходи у системі охорони здоров’я» на 8 088,9 тис. грн;
встановлення обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2301170 «Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров’я науково-дослідних установ та вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров’я України» на 128 088,9 тис. гривень.
Міністерству фінансів України доручено після погодження зазначеного перерозподілу видатків з Комітетом забезпечити внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року видатки по загальному фонду за бюджетними програмами:
2301120 – видатки не проведено (визначено в обсязі 100 000 тис. грн);
2301170 – фактично проведено в обсязі 963 670,4 тис. грн, що становить 59% уточненого річного плану (визначено в обсязі 1 633 933,8 тис. грн) та 88,8% плану на звітний період /у державному бюджеті на 2021 рік за цією бюджетною програмою видатки розвитку не встановлено/;
2301220 – видатки не проведено (уточнений план визначено в обсязі 3 193 131,7 тис. грн, при затвердженні державного бюджету на 2021 рік бюджетні призначення було визначено в обсязі 2 000 000 тис. грн, в подальшому зменшено шляхом здійснення перерозподілу видатків загалом на 893 131,7 тис. грн відповідно до розпорядження Уряду від 31.03.2021 № 295-р /на 199 438,7 тис. грн/ та постанови Уряду від 31.03.2021 № 333 /на 693 693 тис. грн/, а потім відновлено із збільшенням обсягу Законами України від 29.04.2021 № 1434-IX та від 17.06.2021 № 1558-IX);
2301350 – фактично проведено в обсязі 42 917,4 тис. грн, що становить 37,1% уточненого річного плану (визначено в обсязі 115 787 тис. грн) та 55,9% плану на звітний період.
Обґрунтування щодо зазначеного перерозподілу видатків наведено у листі МОЗ, в якому зазначається, що реалізація перерозподілу здійснюється з метою завершення реконструкції та введення в експлуатацію будівлі державної установи «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України» (далі – Центр), в якому планується відкриття нових стаціонарних відділень, чотирьох сучасних операційних, реанімаційного відділення та відділення інтенсивної терапії, відкриття ангіо-катетерізаційного відділення, відділення радіології та розміщення допоміжних підрозділів, які будуть оснащені високотехнологічним медичним обладнанням.
У матеріалах відмічається, що відповідно до експертного звіту щодо розгляду проектної документації за проектом: «Реконструкція будівель державної установи «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України» (коригування проекту) 12 травня 2021 року було затверджено титул об’єкта будівництва на кошторисну вартість 342,8 млн гривень. Протягом 2018-2020 років на проведення реконструкції будівель Центру з державного бюджету за бюджетною програмою 2301170 були передбачені кошти у сумі 214,8 млн гривень. Відповідно до затвердженого «Титулу об’єкта будівництва у 2021 році» (копія надається у матеріалах МОЗ) потреба у додаткових видатках на завершення робіт та введення в експлуатацію будівель Центру складає 128 088,9 тис. гривень.
Проте, у державному бюджеті на поточний рік за бюджетною програмою 2301170 видатки розвитку, зокрема на проведення реконструкції будівель Центру, не передбачені. Відсутність коштів призводить до неможливості продовження робіт з реконструкції та здійснення оплати послуг з авторського і технічного нагляду та служби замовника, що в свою чергу призведе до необхідності зупинення робіт та визначення об’єкту як незавершеного будівництва.
Застосування зазначених заходів потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету, зокрема на заходи щодо консервації об’єкту, подальшого перегляду проектно-кошторисної документації та, як наслідок, збільшення вартості реконструкції.
За умови виділення додаткових коштів, здача об’єкту планується у жовтні 2021 року, в рамках реалізації програми «Велике будівництво». Запуск нового корпусу дасть можливість вже у 2022 році підвищити доступність до отримання якісної спеціалізованої (високоспеціалізованої) медичної допомоги, збільшити кількість надання медичних послуг /обстежень – на 12000 в рік; госпіталізованих і пролікованих пацієнтів – на 1000 в рік; кардіохірургічних і ангіо-втручань – на 1000 в рік/.
До супровідних матеріалів МОЗ додано розрахунки потреби у додаткових коштів на проведення реконструкції будівель Центру у 2021 році.
Водночас, у матеріалах Міністерства відмічається, що покриття витрат на вищевказані заходи запропоновано здійснити за рахунок зменшення видатків за іншими бюджетними програмами, та зазначається про таке:
- за бюджетною програмою 2301120 на виготовлення проектно-кошторисної документації для створення багатопрофільних лікарень загальнодержавного значення, за якою у державному бюджеті на 2021 рік вперше передбачені кошти у сумі 100 млн грн, проте, рішення Уряду про затвердження порядку використання відповідних коштів досі не прийнято (проект такого рішення повернуто Міністерству на доопрацювання). З огляду на те, що до кінця бюджетного періоду залишилося менше 3 місяців, а порядок використання коштів і відповідно паспорт бюджетної програми не затверджено, кошти до кінця року не будуть використані /необхідно зауважити, що відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України головні розпорядники коштів державного бюджету мають забезпечити затвердження відповідних порядків використання коштів протягом 30 днів з дня набрання чинності законом про державний бюджет/;
- за бюджетною програмою 2301220, з огляду на відсутність на даний час затвердженого Порядку реалізації експериментального проекту із здійснення освітніх заходів та проведення оцінки якості знань (компетентностей) працівників системи екстреної медичної допомоги на національному рівні та враховуючи, що до кінця бюджетного періоду залишилося менше 3 місяців, кошти за зазначеною бюджетною програмою у поточному році будуть використані не у повному обсязі;
- за бюджетною програмою 2301350 на виконання завдань (проектів) з інформатизації передбачені видатки у сумі 39,8 млн грн, водночас, у зв’язку зі зміщенням планових строків реалізації завдань (проектів) з інформатизації на 2021 рік, спричиненим зміною планування щодо розробки, оновлення і впровадження відповідних функціональних можливостей, закупівля певних видів послуг та втілення частини проектів (ураховуючи необхідний термін реалізації для них 8 – 12 місяців, включаючи розробку технічного завдання, яке має базуватися на Policy paper та аналізі бізнес-процесів, безпосередньо технічну розробку, її тестування та введення в промислову експлуатацію) є неможливим у 2021 році. Крім того відмічено, що послуги з розробки та впровадження функціоналу електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність були реалізовані, зокрема, за рахунок виділених коштів від міжнародних організацій.
Необхідно зауважити, що звернення МОЗ до Комітету щодо перерозподілу видатків державного бюджету не містить достатніх фінансово-економічних розрахунків, обґрунтувань та пояснень щодо обсягу такого перерозподілу (зокрема, додаткових пояснень потребує зменшення запропонованих видатків, можливих ризиків такого зменшення з огляду на завдання відповідних програм), хоча надання відповідних розрахунків і обґрунтувань передбачено пунктом 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Забуранна Л.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., заступник Міністра охорони здоров’я України Ємець П.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо перерозподілу видатків державного бюджету, що розглядається.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Забуранна Л.В. поінформувала про результати опрацювання зазначеного питання в очолюваному нею підкомітеті, висловивши застереження щодо можливості проведення до кінця року встановлених законодавством процедур закупівель за державні кошти, та внесла пропозицію рекомендувати Комітету погодити встановлений розпорядженням КМУ № 1173-р перерозподіл видатків державного бюджету (проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету).
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В.), яка була підтримана більшістю присутніх на засіданні членів Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1173-р здійснення у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству охорони здоров’я на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподілу видатків державного бюджету шляхом:
зменшення обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2301120 «Виготовлення проектно-кошторисної документації для створення багатопрофільних лікарень загальнодержавного значення» на 100 000 тис. грн;
зменшення обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2301220 «Розвиток системи екстреної медичної допомоги та модернізація і оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я» на 20 000 тис. грн;
зменшення обсягу видатків споживання за бюджетною програмою 2301350 «Організація і регулювання діяльності установ та окремі заходи у системі охорони здоров’я» на 8 088,9 тис. грн;
встановлення обсягу видатків розвитку за програмою 2301170 «Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров’я науково-дослідних установ та вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров’я України» на 128 088,9 тис. гривень.
Голосували: «за» – 28, «проти» – 0, «утрималися» – 0, «не голосували» – 2.
1.6. СЛУХАЛИ:
Інформацію першого заступника Міністра культури та інформаційної політики України Карандєєва Р.В. про погодження перерозподілу видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики України (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 р. № 1144-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) надійшло звернення Міністерства культури та інформаційної політики України (далі – МКІП) від 24.09.2021 № 2360/20.5/21 (копію листа надано народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження перерозподілу видатків державного бюджету відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1144-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики на 2021 рік» (далі – розпорядження КМУ № 1144-р).
Комітетом погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України. Згідно із зазначеною вимогою Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Пунктом 1 розпорядження КМУ № 1144-р визначено в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МКІП на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, здійснити перерозподіл видатків розвитку державного бюджету у сумі 34 000 тис. грн шляхом:
зменшення обсягу цих видатків за бюджетною програмою 3801280 «Будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури» /відповідальним виконавцем бюджетної програми є Апарат МКІП/,
збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 3809020 «Заходи з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті, забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті» /відповідальним виконавцем бюджетної програми є Український інститут національної пам’яті/.
Пунктом 2 розпорядження КМУ № 1144-р Міністерству фінансів України доручено внести відповідні зміни до розпису державного бюджету після погодження перерозподілу видатків державного бюджету, визначеного пунктом 1 цього розпорядження, з Комітетом.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року за загальним фондом державного бюджету проведено видатки за бюджетними програмами:
3801280 – в обсязі 245 542,9 тис. грн, або 46,2% плану на звітний період та 41% плану на рік (визначено в обсязі 600 млн грн, видатки розвитку);
3809020 – в обсязі 17 083,4 тис. грн, або 61,6% плану на звітний період та 39,4% плану на рік (визначено в обсязі 43 347,3 тис. грн, із яких видатки розвитку – 9 350 тис. грн).
За поясненнями МКІП, викладеними у зверненні до Комітету, здійснення вищезазначеного перерозподілу видатків державного бюджету запропоновано з метою здійснення реконструкції будівлі для розміщення Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті та забезпечення належної роботи цієї державної архівної установи відповідно до сучасних вимог (збереження, облік і доступ до архівних документів).
У МКІП зазначають, що для розміщення Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті отримано нежитлове приміщення по вул. Пухівській, 7 у м. Києві, яке за результатами технічного обстеження потребує здійснення реконструкції для можливості розміщення архіву.
Варто зауважити, що відповідно до паспорта бюджетної програми 3809020 «Заходи з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті, забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті», затвердженого наказом МКІП від 19.02.2021 № 123 (у редакції наказу МКІП від 07.09.2021 № 710) /розміщений на офіційному сайті МКІП за інтернет посиланням: https://mkip.gov.ua/files/pdf/3809020_14.09.2021.pdf/, видатки розвитку у сумі 9 350 тис. грн передбачено спрямувати на зміцнення матеріально-технічної бази Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності, Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті. При цьому, у матеріалах МКІП відсутні пояснення щодо використання вказаних коштів.
Поряд із цим, МКІП також зазначає, що при затвердженні державного бюджету на 2020 рік були включені видатки, які передбачалось спрямувати на реконструкцію будівлі Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті, однак відповідно до Закону України від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» зазначені видатки були виключені /довідково: Законом України № 553-ІХ за загальним фондом державного бюджету за бюджетною програмою 3809020 видатки розвитку були зменшені на 57 599 тис. грн і встановлені в обсязі 401 тис. грн/.
Зменшення видатків державного бюджету за бюджетною програмою 3801280 МКІП пояснює тим, що ухвалою Київського апеляційного суду 20.06.2019 року накладено арешт на земельні ділянки, відведені для будівництва Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – музею Революції гідності, та накладено заборону на вчинення будь-яких дій, спрямованих на знищення чи перетворення рельєфу місцевості на термін «до завершення слідчих дій», що унеможливлює початок робіт на об’єкті та відповідно освоєння коштів /відповідно до паспорта бюджетної програми 3801280 «Будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури», затвердженого наказом МКІП від 12.03.2021 № 190 (в редакції наказу МКІП від 30.06.2021 № 478) /розміщений на офіційному сайті МКІП за інтернет посиланням:https://mkip.gov.ua/files/pdf/Паспорт%203801280%20від%2030.06.2021.pdf/, на проектування та будівництво Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності заплановано 75 млн грн/.
Загалом варто відмітити, що у зверненні МКІП до Комітету щодо зазначеного перерозподілу видатків державного бюджету не приведено достатніх фінансово-економічних обґрунтувань і взагалі відсутні розрахунки щодо видатків, обсяг яких збільшується (зокрема, відсутні пояснення щодо поточного стану використання коштів за бюджетною програмою 3801280 за напрямом щодо проектування та будівництва Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності та видатків розвитку за бюджетною програмою 3809020, а також стосовно переліку робіт, що виконуватимуться за рахунок додаткових бюджетних коштів), хоча надання відповідних розрахунків і обґрунтувань передбачено пунктом 7 Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (зі змінами).
Окремо слід наголосити на тому, що до кінця поточного бюджетного періоду залишилось 3 місяці, відтак існують ризики щодо спроможності використання у повному обсязі видатків розвитку на цілі, передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1144-р, із дотриманням вимог законодавства про публічні закупівлі.
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Гончаренко О.О., Забуранна Л.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України Карандєєв Р.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо перерозподілу видатків державного бюджету, що розглядається.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету Забуранна Л.В. поінформувала, що за результатами опрацювання зазначеного питання в очолюваному нею підкомітеті пропонується рекомендувати Комітету погодити встановлений розпорядженням КМУ № 1144-р перерозподіл видатків державного бюджету /проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету/.
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В.), яка була підтримана більшістю присутніх на засіданні членів Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 р. № 1144-р здійснення у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподілу видатків розвитку у сумі 34 000 тис. грн шляхом зменшення їх обсягу за бюджетною програмою 3801280 «Будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури» та збільшення обсягу таких видатків за бюджетною програмою 3809020 «Заходи з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті, забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті».
Голосували: «за» – 29, «проти» – 0, «утрималися» – 0, «не голосували» – 1.
1.7. СЛУХАЛИ:
Інформацію першого заступника Міністерства культури та інформаційної політики України Карандєєва Р.В. про погодження перерозподілу деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики України на 2021 рік (відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1182-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету /далі – Комітет/ надійшло звернення Міністерства культури та інформаційної політики України /далі – МКІП/ від 30.09.2021 р. № 2406/20.5/21 (копія якого надана народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження перерозподілу деяких видатків загального фонду державного бюджету відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021р. № 1182-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики на 2021 рік» /далі – розпорядження КМУ № 1182-р/.
Погодження перерозподілу видатків державного бюджету за бюджетними програмами в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів державного бюджету здійснюється Комітетом відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України /далі – Кодекс/, згідно з вимогами якої такий перерозподіл видатків державного бюджету здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 р. № 18 (із змінами).
Розпорядженням КМУ № 1182-р згідно з пунктом 1 встановлено здійснити у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених МКІП на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподіл видатків у сумі 277 424,2 тис. грн шляхом:
1) зменшення обсягу:
видатків споживання за програмою 3801140 «Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів» на суму 80 000 тис. гривень;
видатків споживання за програмою 3801020 «Збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції» на суму 30 800 тис. гривень;
видатків розвитку за програмою 3801340 «Фонд розвитку закладів загальнодержавного значення» на суму 151 624,2 тис. гривень;
видатків розвитку за програмою 3801280 «Будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури» на суму 15 000 тис. гривень;
2) встановлення видатків розвитку за програмою 3811070 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів ремонтно-реставраційних та консерваційних робіт пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності» на суму 261 405,6 тис. гривень;
3) збільшення обсягу видатків за програмою 3801490 «Збереження історико-культурної та архітектурної спадщини в національних і державних заповідниках» на суму 16 018,6 тис. гривень (у тому числі видатки споживання – 1 953,6 тис. гривень, видатки розвитку – 14 065 тис. гривень).
Після погодження МКІП зазначеного перерозподілу видатків з Комітетом Міністерству фінансів доручено забезпечити внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Метою прийняття розпорядження КМУ № 1182-р, як зазначається у зверненні МКІП до Комітету, є забезпечення достатнього обсягу видатків для виконання заходів бюджетної програми 3811070 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів ремонтно-реставраційних та консерваційних робіт пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності», а також передбачення видатків на виконання заходів, визначених Указом Президента України від 15 грудня 2020 року № 567/2020 «Про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру та додаткові заходи щодо подальшого розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».
З приводу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів ремонтно-реставраційних та консерваційних робіт пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності /далі – субвенція/, належить відмітити таке:
– Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (із змінами від 15.07.2021 № 1690-IX) /далі – Закон/ у складі загальнодержавних видатків та кредитування МКІП за спеціальним фондом встановлено видатки розвитку за субвенцією в обсязі 1 000 000 тис. грн. Джерелом здійснення таких видатків визначені надходження до спеціального фонду державного бюджету від плати за ліцензії на провадження діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор і за ліцензії на випуск та проведення лотерей (пункт 8 статті 11 та пункт 25 статті 14 Закону);
– на виконання вимог частини другої статті 97 Кодексу, постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 887 затверджені Порядок та умови надання у 2021 році субвенції, відповідно до яких:
1) субвенція спрямовується на реалізацію проектів робіт з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності. Зазначені проекти повинні відповідати таким вимогам:
роботи з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності;
пам’ятка культурної спадщини є територіально доступною, включена до туристичних маршрутів;
дотримання власником пам’ятки культурної спадщини або уповноваженим ним органом законодавства про охорону культурної спадщини;
пам’ятка культурної спадщини не є предметом обтяжень (арешт, іпотека, застава).
2) умовами надання субвенції є:
наявність затвердженої в установленому порядку науково-проектної документації та позитивного експертного звіту щодо розгляду проектної документації;
вартість робіт з реставрації, консервації, ремонту на одній пам’ятці культурної спадщини комунальної форми власності у відповідному році повинна становити від 1 млн гривень;
3) ініціаторами проекту можуть бути райдержадміністрація, військово-цивільна адміністрація населеного пункту (у разі її утворення), обласна, районна, сільська, селищна, міська рада та їх виконавчі органи, які подають заявку з визначеними документами відповідній обласній, обласній військово-цивільній, Київській міській держадміністрації для формування та надсилання МКІП відповідно до встановлених вимог узагальнених переліків проектів. Відбір проектів та підготовка пропозицій щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами проводиться утвореною комісією;
4) розподіл субвенції між окремими місцевими бюджетами, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом, повинен містити назву проекту, назву пам’ятки культурної спадщини комунальної форми власності, на якій реалізовуватиметься проект, строки і місце реалізації проекту, обсяги субвенції, коди та назви місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно із наданими МКІП обґрунтуваннями відповідно до вимог Порядку та умов надання у 2021 році субвенції МКІП відібрані об’єкти культурної спадщини на загальну суму 380,4 тис. грн, однак станом на 30.09.2021 р. надходження на рахунок субвенції плати за ліцензії на провадження діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор і за ліцензії на випуск та проведення лотерей становлять 19,8 млн гривень. Відповідно видатки за субвенцією (бюджетна програма 3811070) на даний час не проводилися. Тому враховуючи ризики з виконанням бюджетної програми 3811070, МКІП пропонує перерозподілити видатки з інших бюджетних програм в межах бюджетних призначень головного розпорядника на загальну суму 261,4 млн гривень.
Щодо виконання інших бюджетних програм МКІП, за якими прийнято рішення розпорядженням КМУ № 1182-р: згідно з даними звітності Казначейства за січень-серпень п.р. видатки за загальним фондом державного бюджету фактично проведено у таких обсягах:
3801140: 277.769,8 тис. грн, або 39,9% уточненого плану на рік (695.937,1 тис. грн) та 63% плану на звітний період.
3801020: 104.120,67 тис. грн, або 49,9% уточненого плану на рік (208.477,5 тис. грн) та 93,3% плану на звітний період.
3801340: 38.142,2 тис. грн, або 6,4% уточненого плану на рік (600.000 тис. грн) та 9,8% плану на звітний період.
3801280: 245.542,9 тис. грн, або 40,9% уточненого плану на рік (600.000 тис. грн) та 46,2% плану на звітний період.
3801490: 322.855,2 тис. грн, або 63,3% уточненого плану на рік (510.039,9 тис. грн) та 96% плану на звітний період.
МКІП у зверненні до Комітету надаються окремі пояснення з приводу видатків, що не будуть використані до кінця поточного бюджетного періоду та які згідно з розпорядженням КМУ № 1182-р пропонується зменшити за такими бюджетними програмами:
«Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів» (код 3801140) – у зв’язку з тривалим процесом схвалення проектів Наглядовою радою та економією коштів, яка виникла в процесі переговорних процедур за іншими грантовими програмами та відмовою заявників після підписання договорів про надання грантів реалізовувати проекти у визначені терміни;
«Фонд розвитку закладів загальнодержавного значення» (код 3801340) – у зв’язку з тим, що відібрано для реалізації у поточному році проектів на меншу суму;
«Будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури» (що передбачені на проведення проектно-вишукувальних робіт і розроблення проектно-кошторисної документації з будівництва будівлі «Музею Революції Гідності») (код 3801280) – у зв’язку неможливістю освоєння до кінця року коштів у повному обсязі;
«Збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції» (код 3801020) – беручи до уваги обмежені фінансові ресурси держави і необхідність виконання не менш важливих заходів у сферах культури, інформаційної політики та інформаційної безпеки.
При цьому звернення МКІП до Комітету щодо зазначеного перерозподілу видатків державного бюджету не містить достатніх фінансово-економічних розрахунків та обґрунтувань, надання яких передбачено пунктом 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 р. № 18, зокрема в частині зменшення видатків та його наслідків для виконання запланованих програм, конкретизації заходів із зазначенням їх вартості для використання коштів за субвенцією, а також спроможності освоєння коштів до закінчення року.
Водночас, за визначенням МКІП реалізація розпорядження КМУ № 1182-р дозволить забезпечити виконання заходів, пов’язаних з належним утриманням пам’ятки національного значення (охоронний номер 260097/1) – будівля «Гостинний двір» (літ. «А») (охоронні 3 послуги та виготовлення проектно-кошторисної документації на першочергові протиаварійні роботи), а також провести реставраційні роботи на пам’ятці архітектури місцевого значення (охор. № 641-Кв) – будинок контори єврейського кладовища по вул. Іллєнка, 44 у м. Києві для створення Меморіального музею пам’яті жертв Бабиного Яру.
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Гончаренко О.О., Тістик Р.Я., Саламаха О.І., Пузійчук А.В., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України Карандєєв Р.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо перерозподілу видатків державного бюджету, що розглядається.
У ході розгляду даного питання народними депутатами України Гончаренком О.О., Пузійчуком А.В., Тістиком Р.Я. було обговорено порядок подальшого розподілу субвенції, умови її використання до завершення бюджетного періоду, а також ініційовано питання щодо залучення народних депутатів України – членів Комітету до участі у роботі комісії, яка утворена відповідно до Порядку та умов надання субвенції з метою здійснення відбору проектів та підготовки пропозицій щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами.
Голова підкомітету з питань місцевих бюджетів та бюджетної підтримки регіонального розвитку Комітету Саламаха О.І. за результатами опрацювання даного питання у підкомітеті запропонував підтримати таке рішення Комітету, а саме: погодити визначене розпорядженням КМУ № 1182-р здійснення переррозподілу видатків /проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету/.
Підсумовючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Саламахою О.І.), яка була одноголосно підтримана присутніми на засіданні членами Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України, погодити визначене згідно з пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 р. № 1182-р здійснення в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики України на 2021 рік у загальному фонді державного бюджету, здійснення перерозподілу видатків на загальну суму 277 424,2 тис. грн шляхом:
1) зменшення обсягу:
видатків споживання за бюджетною програмою 3801140 «Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів» на суму 80 000 тис. гривень;
видатків споживання за бюджетною програмою 3801020 «Збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції» на суму 30 800 тис. гривень;
видатків розвитку за бюджетною програмою 3801340 «Фонд розвитку закладів загальнодержавного значення» на суму 151 624,2 тис. гривень;
видатків розвитку за бюджетною програмою 3801280 «Будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури» на суму 15 000 тис. гривень;
2) встановлення видатків розвитку за бюджетною програмою 3811070 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів ремонтно-реставраційних та консерваційних робіт пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності» у сумі 261 405,6 тис. гривень;
3) збільшення обсягу видатків за бюджетною програмою 3801490 «Збереження історико-культурної та архітектурної спадщини в національних і державних заповідниках» на суму 16 018,6 тис. гривень (у тому числі видатки споживання – 1 953,6 тис. гривень, видатки розвитку – 14 065 тис. гривень).
Голосували: «за» – одноголосно.
2. Про погодження розподілу бюджетних призначень спеціального фонду державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом передачі бюджетних призначень Міністерству охорони здоров’я.
2.1. СЛУХАЛИ:
Інформацію заступника Міністра охорони здоров’я України Ємця П.В. про погодження розподілу бюджетних призначень спеціального фонду державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом передачі бюджетних призначень Міністерству охорони здоров’я для здійснення додаткових доплат до заробітної плати медичним та іншим працівникам лабораторних підрозділів Міністерства охорони здоров’я (згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1169-р).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань бюджету /далі – Комітет/ надійшло звернення Міністерства охорони здоров’я /далі – МОЗ/ від 30.09.2021 № 10-02/28783/2-21 (копію листа надано народним депутатам України – членам Комітету) щодо погодження розподілу бюджетних коштів відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1169-р «Деякі питання фінансування здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками» /далі – розпорядження КМУ № 1169-р/.
У
Законі України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (зі змінами,
внесеними законами України від 29.04.2021 № 1434-ІХ та від 15.07.2021
№ 1690-ІХ) /далі – Закон/ визначено бюджетні призначення
Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за
бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою
респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом
SARS-CoV-2, та її наслідками» в обсязі 4 433,75 млн грн, у тому
числі: за загальним фондом – 3 000 млн грн, за спеціальним
фондом – 1 433,75 млн гривень.
Згідно із частиною першою статті 36 Закону розподіл бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету за бюджетною програмою 3511380 здійснюватиметься на заходи, пов’язані з вакцинацією населення, запобіганням виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками, за рішенням Кабінету Міністрів України (яке може передбачати визначення нових бюджетних програм), погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Урядом.
Щодо формування та використання коштів за бюджетною програмою 3511380 необхідно зазначити про такі положення Закону:
- пунктом 26
статті 14 здійснення заходів, пов’язаних з вакцинацією населення,
запобіганням виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної
хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом
SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками, за бюджетною програмою 3511380
передбачено за рахунок коштів, отриманих до спеціального фонду державного
бюджету, а саме за рахунок джерел, визначених пунктами 10, 11, 12 статті 11
та статтею 11-1 Закону;
- згідно із статтею 11 до джерел формування спеціального фонду державного бюджету на 2021 рік в частині надходжень віднесено, зокрема:
податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів, що підлягає сплаті відповідно до пункту 77 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України /пункт 10/;
акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що підлягає сплаті відповідно до пункту 36 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України /пункт 11/;
надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 9-7 та 9-9 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України /пункт 12/;
- статтею 11-1 установлено, що у 2021 році:
податки і надходження, визначені пунктами 10, 11 і 12 статті 11 Закону, що зараховані до державного бюджету до моменту набрання чинності цими пунктами, як виняток з положень пункту 6 частини другої статті 29 Бюджетного кодексу України /далі – Кодекс/ (віднесення до доходів загального фонду державного бюджету податку на додану вартість), пункту 2 частини третьої статті 29 (до джерел формування спеціального фонду державного бюджету в частині доходів віднесено акцизний податок з ввезених на митну територію України пального і транспортних засобів (крім акцизного податку, визначеного пунктом 16-2 частини першої статті 64 Кодексу)) і пункту 2-1 частини четвертої статті 30 (спрямування коштів спеціального фонду для державного дорожнього фонду за напрямами, визначеними частиною третьою статті 24-2 Кодексу (за рахунок джерел, визначених пунктами 1-3, 6, 6-2, 6-3, 6-4 та 6-5 частини третьої статті 29 Кодексу)), перераховуються Державною казначейською службою України /далі – Казначейство/ до спеціального фонду Державного бюджету України та спрямовуються на заходи, передбачені пунктом 26 статті 14 Закону;
як виняток з положень пункту 2 частини третьої статті 29 і пункту 2-1 частини четвертої статті 30 Кодексу, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), визначений пунктом 11 статті 11 Закону, спрямовується на заходи, передбачені пунктом 26 статті 14 Закону.
Кошти за бюджетною програмою 3511380 за загальним фондом державного бюджету вже повністю розподілені відповідно до рішень Уряду (постанови КМУ від 31.05.2021 № 543, від 02.06.2021 № 578 і № 582, від 09.06.2021 № 588).
Постановою КМУ від 15.09.2021 № 979 «Про виділення коштів для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття» за спеціальним фондом державного бюджету кошти за бюджетною програмою 3511380 розподілено у сумі 459 537,1 тис. грн та спрямовано для виплат Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття допомоги по частковому безробіттю /із урахуванням такого розподілу залишок нерозподілених за спеціальним фондом коштів становить 974 212,9 тис. гривень/.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року надходження за джерелами спеціального фонду державного бюджету, визначеними пунктами 10, 11, 12 статті 11 Закону, становлять 1 035,1 млн грн, або 72,2% планового обсягу надходжень на 2021 рік.
На виконання вимог абзацу другого частини першої статті 36 Закону постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2021 № 540 (зі змінами, внесеними постановою Уряду від 08.09.2021 № 942) затверджено Порядок розподілу бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету на заходи, пов’язані з вакцинацією населення і запобіганням виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками /далі – Порядок № 540/.
Порядок № 540 встановлює вимоги щодо подання до Комітету головним розпорядником коштів державного бюджету разом із зверненням щодо погодження відповідного рішення Уряду про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 фінансово-економічних розрахунків та обґрунтувань, а також щомісяця (до 5 числа) – інформації про використання розподілених йому коштів.
Пунктом 1 розпорядження
КМУ № 1169-р встановлено здійснити розподіл бюджетних призначень, передбачених
Міністерству фінансів у спеціальному фонді державного бюджету за бюджетною
програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною
хворобою
COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом
передачі Міністерству охорони здоров’я бюджетних призначень у сумі 204 960 тис. грн
для здійснення додаткових доплат до заробітної плати медичним та іншим
працівникам лабораторних підрозділів МОЗ, які безпосередньо зайняті на роботах
з ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19,
спричинену коронавірусом
SARS-CoV-2, та збільшення за спеціальним фондом державного бюджету обсягу
видатків споживання за бюджетною програмою 2301040 «Громадське здоров’я та
заходи боротьби з епідеміями» у сумі 204 960 тис. грн (з них
оплата праці – 168 000 тис. гривень).
Міністерству фінансів України доручено після погодження зазначеного спрямування бюджетних коштів з Комітетом забезпечити внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Варто нагадати про вимоги Кодексу щодо формування та використання коштів за спеціальним фондом бюджету:
- відповідно до частини третьої статті 13 Кодексу видатки спеціального фонду бюджету здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету;
- згідно із положеннями частини восьмої статті 13, частини четвертої статті 23 та частини другої статті 48 Кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять витрати за спеціальним фондом бюджету виключно в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету, тобто витрати спеціального фонду мають постійне бюджетне призначення;
- відповідно до частини другої статті 57 Кодексу Казначейство на кінець бюджетного періоду зберігає залишки коштів на рахунках спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року видатки по загальному фонду за бюджетною програмою 2301040 фактично проведено в обсязі 1 351 042,2 тис. грн, що становить 62,6% уточненого річного плану (визначено в обсязі 2 158 261,2 тис. грн) та 88,8% плану на звітний період
У надісланих МОЗ матеріалах зазначається, що реалізація зазначеного розпорядження Уряду дозволить забезпечити додатковими доплатами до заробітної плати медичних та інших працівників лабораторних підрозділів МОЗ, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у жовтні - грудні поточного року.
Здійснення відповідних доплат до заробітної плати передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 року № 372 «Про виділення коштів для забезпечення здійснення деяких заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Відповідно до
пункту 3 вказаної постанови Уряду на період здійснення заходів, спрямованих на
запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів,
епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої
коронавірусом SARS-CoV-2, визначений Кабінетом Міністрів України в акті про
встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України
гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2,
до завершення виконання зазначених заходів встановлюється додаткова доплата до
заробітної плати медичним та іншим працівникам лабораторних підрозділів МОЗ,
які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на
гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом
SARS-CoV-2, зокрема, починаючи з квітня 2020 року відповідно до підпункту 2
пункту 5 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону
України від 17.03.2020 р. № 533-IX «Про внесення змін до
Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників
податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і
поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» у розмірі до 300 відсотків
заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених
законодавством обов’язкових доплат, надбавок. Конкретний перелік посад
працівників, яким встановлюється доплата, встановлено затверджувати керівнику
відповідного закладу охорони здоров’я.
Відповідно до поданого у матеріалах МОЗ розрахунку потреби в додаткових коштах на жовтень-грудень 2021 року для встановлення відповідних доплат чисельність штатних посад, які будуть безпосередньо заняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на короновірусну хворобу (СOVID-19) та яким необхідно буде здійснити такі доплати, становить 4615 посад /з них: лікарі – 1107,75, середній медичний персонал – 2076,75, молодший медичний персонал – 1384,5, інші – 46 посад/, а середній розмір заробітної плати (з урахуванням обов’язкових виплат) варіює від 5334,3 гривень /Лабораторний центр МОЗ на залізничному транспорті/ до 9936,5 гривень /Харківська ОЛЦ/.
Водночас, у поданих фінансово-економічних обґрунтуваннях відсутня інформація та пояснення щодо:
середнього розміру заробітної плати працівників лабораторних центрів (без доплат у зв’язку із виконанням робіт по ліквідації коронавірусної хвороби), доплат у зв’язку із виконанням робіт по ліквідації коронавірусної хвороби, суттєвих розбіжностей визначеного середнього розміру заробітної плати (з урахуванням обов’язкових виплат) працівників територіальних лабораторних центрів МОЗ (відповідно до розрахунків, наведених у матеріалах МОЗ);
можливості (неможливості) фінансового забезпечення відповідних виплат за рахунок коштів, передбачених МОЗ, з огляду на дані Казначейства про виконання державного бюджету, відповідно до яких за бюджетною програмою 2301040 має місце відставання фактичного використання коштів від плану за звітний період (за 8 місяців невикористано за загальним фондом коштів у сумі 130 392,2 тис. гривень).
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Гевко В.Л., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., заступник Міністра охорони здоров’я України Ємець П.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо розподілу бюджетних призначень, що розглядається.
Заступник Голови Комітету Гевко В.Л. поінформував, що за результатами опрацювання зазначеного питання у підкомітеті з питань видатків державного бюджету пропонується рекомендувати Комітету погодити відповідно до пункту 1 розпорядження КМУ № 1169-р розподіл бюджетних призначень спеціального фонду державного бюджету щодо заходів на боротьбу із коронавірусною хворобою та її наслідками у сумі 204 960 тис. грн гривень із спрямуванням їх МОЗ для здійснення додаткових доплат до заробітної плати працівникам лабораторних підрозділів, із дотриманням вимог бюджетного законодавства щодо використання коштів за спеціальним фондом бюджету (проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету).
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену заступником Голови Комітету Гевком В.Л.), яка була підтримана більшістю присутніх на засіданні членів Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини шостої статті 23 Бюджетного кодексу України і абзацу другого частини першої статті 36 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», погодити відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1169-р розподіл бюджетних призначень, передбачених у 2021 році за спеціальним фондом державного бюджету Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом передачі Міністерству охорони здоров’я бюджетних призначень у сумі 204 960 тис. грн для здійснення додаткових доплат до заробітної плати медичним та іншим працівникам лабораторних підрозділів Міністерства охорони здоров’я, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та збільшення за спеціальним фондом державного бюджету обсягу видатків споживання за програмою 2301040 «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями» у сумі 204 960 тис. грн (з них оплата праці – 168 000 тис. гривень) /із врахуванням вимог щодо проведення видатків за спеціальним фондом державного бюджету, встановлених частинами третьою та восьмою статті 13, частиною четвертою статті 23, частиною другою статті 48 Бюджетного кодексу України/.
Голосували: «за» – 29, «проти» – 0, «утрималися» – 0, «не голосували» – 1.
2.2. СЛУХАЛИ:
Інформацію заступника Міністра охорони здоров’я України Ємця П.В. про погодження розподілу бюджетних призначень спеціального фонду державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів України за програмою «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками”, шляхом передачі Міністерству охорони здоров’я бюджетних призначень для забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 (відповідно до постанови КМУ від 29.09.2021 р. № 1027).
Відмітили:
До Комітету Верховної Ради України з питань
бюджету /далі – Комітет/ надійшло звернення Міністерства охорони
здоров’я /далі – МОЗ/ від 05.10.2021 № 26-04/29127/2-21 (копію якого надано народним депутатам
України – членам Комітету) щодо погодження розподілу бюджетних призначень спеціального фонду державного бюджету на
заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою СOVID-19, та розподілу між місцевими бюджетами збільшеного
обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки
окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1027 «Про виділення
коштів для забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів
охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою
респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом
SARS-CoV-2» /далі – постанова КМУ № 1027/.
Комітет забезпечує відповідне погодження, керуючись вимогами:
– Бюджетного кодексу України /далі – Кодекс/, а саме:
частини шостої статті 23, згідно з якою передача бюджетних призначень від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого головного розпорядника бюджетних коштів після прийняття закону про Державний бюджет України, здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18 (із змінами);
частини шостої статті 108, згідно з якою Кабінет Міністрів України за погодженням з Комітетом може здійснювати розподіл та перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам між місцевими бюджетами у межах загального обсягу відповідних субвенцій;
– Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» /далі – Закон/, згідно із статтею 36 якого розподіл бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету за бюджетною програмою «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» (код 3511380) здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України (яке може передбачати визначення нових бюджетних програм), погодженим з Комітетом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ № 1027 згідно з пунктами 1 і 2 здійснено:
1) розподіл бюджетних призначень, передбачених на 2021 рік Міністерству фінансів /далі – Мінфін/ у спеціальному фонді державного бюджету за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом передачі МОЗ бюджетних призначень у сумі 395 040 тис. грн для забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та встановлення за спеціальним фондом державного бюджету обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2311500 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я» у сумі 395 040 тис. грн;
2) розподіл між обласними бюджетами 21 області (крім Дніпропетровської, Донецької, Івано-Франківської та бюджету міста Києва) збільшеного обсягу субвенції та перерозподіл обсягів субвенції за напрямами для окремих місцевих бюджетів (шляхом викладу у новій редакції додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.2021 № 47).
З приводу правових підстав проведення такого розподілу бюджетних призначень слід відмітити:
– у Законі (зі змінами, внесеними законами України від 29.04.2021 № 1434-ІХ та від 15.07.2021 № 1690-ІХ) визначено бюджетні призначення Мінфіну (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» в обсязі 4 433,75 млн грн, у тому числі: за загальним фондом – 3 000 млн грн, за спеціальним фондом – 1 433,75 млн грн.
Згідно з частиною першою статті 36 Закону розподіл бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету за бюджетною програмою 3511380 здійснюватиметься на заходи, пов’язані з вакцинацією населення, запобіганням виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками.
– формування та використання коштів спеціального фонду державного за бюджетною програмою 3511380 регулюється такими положеннями Закону:
пунктом 26 статті 14, згідно з яким здійснення заходів, пов’язаних з вакцинацією населення, запобіганням виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками, за бюджетною програмою 3511380 забезпечується за рахунок коштів, отриманих до спеціального фонду державного бюджету, а саме за рахунок джерел, визначених пунктами 10, 11, 12 статті 11 та статтею 11-1 Закону;
статтею 11, згідно з якою до джерел формування спеціального фонду державного бюджету на 2021 рік в частині надходжень віднесено, зокрема:
податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів, що підлягає сплаті відповідно до пункту 77 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України /пункт 10/;
акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що підлягає сплаті відповідно до пункту 36 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України /пункт 11/;
надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 9-7 та 9-9 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України /пункт 12/;
статтею 11-1, згідно з якою встановлено, що у 2021 році:
податки і надходження, визначені пунктами 10, 11 і 12 статті 1 Закону, що зараховані до державного бюджету до моменту набрання чинності цими пунктами, як виняток з положень пункту 6 частини другої статті 29 Кодексу (віднесення до доходів загального фонду державного бюджету податку на додану вартість), пункту 2 частини третьої статті 29 (до джерел формування спеціального фонду державного бюджету в частині доходів віднесено акцизний податок з ввезених на митну територію України пального і транспортних засобів (крім акцизного податку, визначеного пунктом 16-2 частини першої статті 64 Кодексу)) і пункту 2-1 частини четвертої статті 30 (спрямування коштів спеціального фонду для державного дорожнього фонду за напрямами, визначеними частиною третьою статті 24-2 Кодексу (за рахунок джерел, визначених пунктами 1-3, 6, 6-2, 6-3, 6-4 та 6-5 частини третьої статті 29 Кодексу)), перераховуються Державною казначейською службою України /далі – Казначейство/ до спеціального фонду Державного бюджету України та спрямовуються на заходи, передбачені пунктом 26 статті 14 Закону;
як виняток з положень пункту 2 частини третьої статті 29 і пункту 2-1 частини четвертої статті 30 Кодексу, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), визначений пунктом 11 статті 11 Закону, спрямовується на заходи, передбачені пунктом 26 статті 14 Закону.
На виконання вимог абзацу другого частини першої статті 36 Закону постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2021 № 540 (зі змінами, внесеними постановою Уряду від 08.09.2021 № 942) затверджено Порядок розподілу бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету на заходи, пов’язані з вакцинацією населення і запобіганням виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками /далі – Порядок № 540, копія якого надана народним депутатам України – членам Комітету/.
Згідно із пунктом 8 Порядку № 540 у разі прийняття рішення щодо розподілу бюджетних призначень шляхом передачі у вигляді трансфертів місцевим бюджетам відповідне рішення має містити також обсяг трансфертів у розрізі місцевих бюджетів. Також Порядок № 540 встановлює вимоги щодо подання до Комітету головним розпорядником коштів державного бюджету разом із зверненням щодо погодження відповідного рішення Уряду про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 фінансово-економічних розрахунків та обґрунтувань, а також щомісяця (до 5 числа) – інформації про використання розподілених йому коштів.
Кошти загального фонду державного бюджету за бюджетною програмою 3511380 розподілені у повному обсязі відповідно до постанов Уряду (від 31.05.2021 № 543, від 02.06.2021 № 578 і № 582, від 09.06.2021 № 588).
За спеціальним фондом державного бюджету кошти за бюджетною програмою 3511380 розподілені у сумі 664 497,1 тис. грн, з яких:
459 537,1 тис. грн для виплат Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття допомоги по частковому безробіттю (постанова КМУ від 15.09.2021 № 979);
204 960 тис. грн
для здійснення додаткових доплат до заробітної плати медичним та іншим
працівникам лабораторних підрозділів МОЗ, які безпосередньо зайняті на роботах
з ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19,
спричинену коронавірусом
SARS-CoV-2 (розпорядження КМУ
від 29.09.2021 № 1169-р).
Враховуючи зазначене, залишок нерозподілених за спеціальним фондом коштів становить 769 252,9 тис. гривень.
Довідково: за даними звітності Казначейства про виконання державного бюджету за січень-серпень 2021 року надходження за джерелами спеціального фонду державного бюджету, визначеними пунктами 10, 11, 12 статті 11 Закону, становлять 1 035,1 млн грн, або 72,2% планового обсягу надходжень на 2021 рік.
Варто зазначити про вимоги Кодексу щодо формування та використання коштів за спеціальним фондом бюджету:
- відповідно до частини третьої статті 13 Кодексу видатки спеціального фонду бюджету здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету;
- згідно із положеннями частини восьмої статті 13, частини четвертої статті 23 та частини другої статті 48 Кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять витрати за спеціальним фондом бюджету виключно в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету, тобто витрати спеціального фонду мають постійне бюджетне призначення;
- відповідно до частини другої статті 57 Кодексу Казначейство на кінець бюджетного періоду зберігає залишки коштів на рахунках спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення.
У надісланих МОЗ до Комітету матеріалах зазначається, що реалізація зазначеної постанови Уряду дозволить встановити кисневі станції та/або кріогенні газифікатори у 175 закладах охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, що в свою чергу сприятиме покращенню якості надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.
Постановою КМУ № 1027 внесено зміни до постанови Уряду від 26.01.2021 № 47 «Деякі питання надання у 2021 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я», згідно з якими:
обласні та Київську міську державні адміністрації зобов’язано вжити заходів до планування та здійснення з місцевих бюджетів оплати поточних та капітальних видатків закладів охорони здоров’я на проведення робіт з монтажу (реконструкції) систем централізованої подачі кисню для їх встановлення у закладах охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2;
визначити умовою надання субвенції за цим напрямом забезпечення введення в експлуатацію всіх елементів системи централізованої подачі кисню у закладах охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, до 31 грудня 2021 року.
Поряд з тим, слід зауважити, що згідно з пунктом 3-2 Порядку та умов надання субвенції кошти, визначені розподілом субвенції як видатки розвитку, для закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, можуть спрямовуватися у разі потреби на видатки споживання для таких закупівель. Виникає питання щодо відповідності такого положення визначеному пунктом 8 частини першої статті 7 Кодексу принципу цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями, оскільки Кодексом та Законом не передбачено повноважень Уряду щодо встановлення можливості спрямування видатків розвитку на видатки споживання.
Водночас, подані МОЗ матеріали не супроводжуються належною аналітичною інформацією, що дозволила б зробити висновки про реалістичність проведених розрахунків, зокрема не надано детальних фінансово-економічних розрахунків та обґрунтувань щодо заявленого обсягу видатків, запропонованого розподілу видатків у розрізі адміністративно-територіальних одиниць та кількості ліжок у закладах охорони здоров’я, що будуть забезпечені централізованою подачею кисню.
Загалом у представленні та обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Гончаренко О.О., Саламаха О.І., а також перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В., заступник Міністра охорони здоров’я України Ємець П.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. не висловили заперечень чи зауважень щодо зазначеного розподілу бюджетних призначень.
Голова підкомітету з питань місцевих бюджетів та бюджетної підтримки регіонального розвитку Комітету Саламаха О.І. за результатами опрацювання даного питання у підкомітеті запропонував підтримати таке рішення Комітету, а саме: погодити розподіл бюджетних призначень спеціального фонду щодо заходів, пов’язаних з боротьбою з коронавірусною хворобою та її наслідками, із спрямуванням їх на забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів охорони здоров’я, та розподіл між місцевими бюджетами збільшеного обсягу відповідної субвенції згідно з постановою КМУ № 1027 з дотриманням вимог Кодексу щодо використання коштів спеціального фонду бюджету /проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету/.
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування таку пропозицію (озвучену головою підкомітету Саламахою О.І.), яка була одноголосно підтримана присутніми на засіданні членами Комітету.
УХВАЛИЛИ:
Керуючись вимогами частини шостої статті 23 і частини шостої статті 108 Бюджетного кодексу України та абзацу другого частини першої статті 36 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», погодити (з дотриманням вимог частини восьмої статті 13, частини четвертої статті 23, частини другої статті 48, частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України) здійснення відповідно до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1027:
1) розподілу бюджетних призначень, передбачених у 2021 році за спеціальним фондом державного бюджету Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», шляхом передачі Міністерству охорони здоров’я бюджетних призначень у сумі 395 040 тис. грн для забезпечення централізованою подачею кисню ліжкового фонду закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та встановлення за спеціальним фондом державного бюджету обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою 2311500 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я» у сумі 395 040 тис. гривень;
2) розподілу у 2021 році між місцевими бюджетами збільшеного обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.2021 № 47 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1027).
Голосували: «за» – одноголосно.
3. Слухали:
Інформацію голови підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету з питань бюджету Забуранної Л.В. про підготовку до другого читання проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо реалізації соціальних заходів та інфраструктурних проектів (реєстр. № 6052).
Відмітили:
Проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо реалізації соціальних заходів та інфраструктурних проектів (реєстр. № 6052), поданий народними депутатами України Арістовим Ю.Ю., Арахамією Д.Г. та іншими /далі – законопроект/, 23 вересня 2021 року Верховною Радою України прийнято за основу з дорученням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету /далі – Комітет/ доопрацювати законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи, скоротивши строк подання таких поправок і пропозицій наполовину, та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні (згідно з Постановою Верховної Ради України від 23.09.2021 р. № 1782-ІХ).
Законопроектом пропонується, зокрема:
загалом внести зміни до статті 1, додатків №№ 1, 3 і 6 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» /далі – Закон/ та виключити статтю 26 Закону, згідно з якими збільшуються доходи і видатки загального фонду державного бюджету на 39,41 млрд грн;
збільшити доходи загального фонду державного бюджету щодо: податку на прибуток підприємств (код 11020000) на 30 млрд грн, податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування (код 14060000) на 2 млрд грн, податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (код 14070000) на 6,66 млрд грн, збору під час набуття права власності на легкові автомобілі (код 24140300) на 0,75 млрд грн;
збільшити видатки загального фонду державного бюджету, насамперед, на: виплату пільг та житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг за бюджетною програмою Мінсоцполітики (код 2501230) на 12,05 млрд грн; розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення за бюджетною програмою Укравтодору (код 3111020) на 15 млрд грн; виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України за бюджетною програмою Міноборони (код 2101020) /видатки на оплату праці/ на 4,8 млрд грн; субвенції місцевим бюджетам на реалізацію інфраструктурних проектів та розвиток об’єктів соціально-культурної сфери і здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій за бюджетними програмами Мінфіну (коди 3511100 і 3511210) відповідно на 1,5 млрд грн і на 2,5 млрд грн; реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення за бюджетною програмою МОЗ (код 2308060) на 2 млрд грн; погашення заборгованості із зарплати працівникам державним вугледобувних підприємств за бюджетною програмою Міненерго (код 2401590) на 1 млрд грн; субвенції місцевим бюджетам на грошову компенсацію за жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та для учасників Революції Гідності за бюджетними програмами Мінветеранів (код 1511050 і код 1511070) відповідно на 282 млн грн і 4 млн грн.
Відповідно до статті 116 Регламенту Верховної Ради України у встановлені строки /не пізніше 30 вересня 2021 року/ до Комітету надійшли пропозиції щодо законопроекту, згруповані та узагальнені у відповідній порівняльній таблиці у кількості 667 пропозицій.
Разом з тим, у Комітеті пропонується відхилити переважну більшість поданих пропозицій, зважаючи, зокрема, на таке:
багато пропозицій безпосередньо не стосуються предмету правового регулювання законопроекту, хоча відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України пропозиції і поправки до законопроекту, який готується до другого читання, можуть вноситися лише до того тексту законопроекту (розділів, глав, статей, їх частин, пунктів, підпунктів, абзаців, речень), який прийнятий Верховною Радою України за основу;
в основному пропозиції подано без фінансово-економічного обґрунтування і відповідних розрахунків, що унеможливило проведення їх належної експертної оцінки;
більшість пропозицій щодо додаткових видатків державного бюджету не містять джерел їх покриття, а відтак призведуть до розбалансування бюджетних показників, що не відповідає вимогам статті 95 Конституції України та нормам Бюджетного кодексу України. Наприклад, 81,7% від загальної кількості пропозицій подано народними депутатами України Пузійчуком А.В. (193 пропозиції, або 28,9%), Поляковим А.Е. (176 пропозицій, або 26,4%), Чорним В.І і Колтуновичем О.С. (176 пропозицій, або 26,4%), але такі пропозиції не містять джерел покриття запропонованих додаткових видатків державного бюджету, тобто є незбалансованими;
у деяких пропозиціях джерелом покриття додаткових видатків державного бюджету передбачаються кошти, отримані Україною від Міжнародного валютного фонду внаслідок розподілу спеціальних прав запозичень /далі – СПЗ/. З цього приводу Мінфін зазначає, що за своєю суттю і відповідно до методології МФВ такі кошти будуть відображені як довгострокові зовнішні запозичення (їх повернення можливе у випадку анулювання попередньо асигнованих СПЗ, припинення членства у Департаменті СПЗ або в разі його ліквідації, за користування конвертованими СПЗ Україною щоквартально вноситиметься плата), та не підтримує спрямування таких коштів на додаткові видатки державного бюджету, оскільки це призведе до збільшення дефіциту державного бюджету.
Загалом за підсумками опрацювання пропозицій у Комітеті за участю представників Мінфіну та Рахункової палати в остаточній редакції законопроекту пропонується врегулювати ряд питань, серед іншого щодо:
збільшення видатків загального фонду державного бюджету за бюджетними програмами «Розвідувальна діяльність у сфері оборони» (код 5961010) на 200.000 тис. грн та «Керівництво та управління здійсненням контролю у сфері телебачення і радіомовлення» (код 6441010) на 28.670,9 тис. грн з відповідним збільшенням доходів загального фонду державного бюджету за кодом 14070000 «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів»;
перерозподілу видатків загального фонду державного бюджету за окремими бюджетними програмами Мінінфраструктури, Мінфіну, РНБО і ЦВК в межах загального обсягу видатків таких головних розпорядників коштів державного бюджету;
перерозподілу видатків Мінрегіону за спеціальним фондом державного бюджету в частині передбачення видатків за новою бюджетною програмою «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів в рамках Програми з відновлення України» (код 2761610) у сумі 1 млн грн /у зв’язку із залученням у п.р. нової позики від Європейського інвестиційного банку на реалізацію відповідного інвестиційного проекту згідно з фінансовою угодою, ратифікованою законом від 14.07.2021 р. № 1645-ІХ/ та зменшення на таку суму видатків за бюджетною програмою «Реалізація надзвичайної кредитної програми для відновлення України» (код 2751630) /з відповідним зменшенням у п.р. обсягу позики від Європейського інвестиційного банку на реалізацію відповідного інвестиційного проекту/;
внесення необхідних редакційних та техніко-юридичних поправок, зокрема: уточнення назви законопроекту щодо виключення слів «щодо реалізації соціальних заходів та інфраструктурних проектів» /оскільки відповідна конкретизація назви законопроекту не у повній мірі охоплює предмет регулювання законопроекту в його остаточній редакції після доопрацювання до ІІ читання, що також вказано у висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України до законопроекту/.
Слід звернути увагу, що у порівняльній таблиці до законопроекту через встановлений формалізований вигляд такої таблиці технічно неможливо у ній відобразити: у графі «Редакція, прийнята в першому читанні» – у повному обсязі зміст додатка № 2 до законопроекту /щодо змін до додатка № 3 до Закону/, який має велику кількість граф і показників; у графі «Законопроект, запропонований головним комітетом в остаточній редакції» – остаточну редакцію додатків № 1, № 2 і № 3 до законопроекту /щодо змін до додатків № 1, № 3 і № 6 до Закону/ за формами, затвердженими Законом.
Крім того, за підсумками розгляду законопроекту у другому читанні на основі підтриманих пропозицій щодо змін показників доходів і видатків державного бюджету необхідно в остаточній редакції додатків до законопроекту відобразити підсумкові бюджетні показники разом і окремо за загальним та спеціальним фондами (насамперед, за узагальнюючими кодами доходів, узагальнюючими кодами головних розпорядників коштів державного бюджету та відповідальних виконавців бюджетних програм), що відповідно потребує більш тривалого часу для оформлення остаточної редакції всіх додатків до законопроекту /з метою забезпечення збалансованості бюджетних показників і узгодження правових норм, а також для уникнення помилок і неточностей/.
Зважаючи на зазначене, пропонується Верховній Раді України одночасно з прийняттям законопроекту у другому читанні та в цілому як закону доручити Комітету разом з Мінфіном забезпечити оформлення і візування додатків до відповідного закону з урахуванням підтриманих пропозицій. У зв’язку з цим, на даному етапі для забезпечення цілісного відображення всіх підтриманих пропозицій щодо змін до бюджетних показників у додатках до законопроекту пропонується їх додатково вказати у висновку Комітету.
Окремо варто відмітити, що на розгляді у Верховній Раді України знаходиться ряд законопроектів щодо змін до Закону, якими пропонується врегулювати окремі питання, які вже певним чином передбачається унормувати законопроектом, зокрема, мова йде про такі законопроекти:
реєстр. № 5615 від 04.06.2021 р. щодо фінансування системи охорони здоров’я України для боротьби з коронавірусною хворобою (COVID-19) та фінансового забезпечення медичних працівників;
реєстр. № 5891 від 06.09.2021 р. щодо погашення заборгованості із заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств вугільної галузі;
реєстр. № 5891-1 від 21.09.2021 р. щодо погашення заборгованості та виплати поточної заробітної плати працівникам державних вугледобувних вугільної підприємств;
реєстр. № 6006 від 08.09.2021 р. щодо збільшення фінансування першочергових соціальних видатків;
реєстр. № 6011 від 08.09.2021 р. щодо спрямування отриманих від МВФ коштів у рамках допомоги країнам-учасницям МВФ у відновлені економіки для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг.
Таким чином, у разі прийняття Верховною Радою України законопроекту у другому читанні і в цілому як закону вищевказані законопроекти втратять свою актуальність або можуть вважатися по суті розглянутими і відповідно не потребуватимуть окремого розгляду у Верховній Раді України.
Завершуючи доповідь з даного питання, голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету Забуранна Л.В. зазначила, що за підсумками опрацювання даного питання у підкомітеті за участю представників Мінфіну і Рахункової палати пропонується Комітету врахувати 17 пропозицій (з них 7 – в іншій редакції, 1 – частково) і відхилити 650 пропозицій та рекомендувати Верховній Раді України: 1) законопроект прийняти у другому читанні і в цілому як закон з урахуванням підтриманих пропозицій у запропонованій остаточній редакції щодо тексту законопроекту, викладеній у порівняльній таблиці до законопроекту (порівняльна таблиця до законопроекту надана народним депутатам України – членам Комітету і додається), а також з урахуванням підтриманих пропозицій щодо змін бюджетних показників у додатках до законопроекту, які формалізовані і згруповані у проекті ухвали; 2) у разі прийняття законопроекту в цілому як закону доручити Комітету разом з Мінфіном забезпечити оформлення і візування додатків до відповідного закону з урахуванням підтриманих Верховною Радою України пропозицій, а також разом з Головним юридичним управлінням при оформленні відповідного закону внести до нього необхідні редакційні і техніко-юридичні правки (проект ухвали надано народним депутатам України – членам Комітету і додається).
В обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Забуранна Л.В., Цабаль В.В., Гончаренко О.О., Урбанський А.І., Трухін О.М., народний депутат України Стефанишина О.А., перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В., Голова Рахункової палати Пацкан В.В.
При цьому перший заступник Міністра фінансів України Улютін Д.В. і Голова Рахункової палати Пацкан В.В. висловилися про підтримку підготовленого у підкомітеті рішення щодо законопроекту.
Підсумовуючи розгляд даного питання, Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування озвучену головою підкомітету Забуранною Л.В. пропозицію щодо прийняття рішення Комітету згідно з наданим проектом ухвали. Така пропозиція була підтримана одноголосно присутніми на засіданні членами Комітету.
Ухвалили:
Рекомендувати Верховній Раді України:
1. Проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо реалізації соціальних заходів та інфраструктурних проектів (реєстр. № 6052) прийняти у другому читанні та в цілому як закон в остаточній редакції щодо тексту законопроекту, викладеній Комітетом з питань бюджету у порівняльній таблиці до законопроекту, а також з урахуванням підтриманих пропозицій щодо змін бюджетних показників у додатках до законопроекту, які формалізовані і згруповані таким чином:
1) у додатку № 1 до законопроекту збільшити доходи загального фонду державного бюджету за кодом 14070000 «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів» на 228.670,9 тис. грн (з відповідним уточненням підсумкових показників);
2) у додатку № 2 до законопроекту внести такі зміни щодо видатків загального фонду державного бюджету (з відповідним уточненням підсумкових показників та включенням відповідних рядків):
передбачити в межах видатків розвитку за бюджетною програмою «Підтримка екологічно безпечного стану у зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення» (код 2708110) окремий рядок: «у тому числі на реконструкцію полігону по переробці та захороненню відходів «Лелів» – 8.500 тис. грн»;
назву та код бюджетної програми «Розрахунки за борги перед авіакомпаніями за перевезення громадян під час карантину та в період запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (код 3108090) викласти у такій редакції: «Відшкодування витрат українських авіаперевізників в період запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (код 3101370), визначивши відповідальним виконавцем цієї програми Апарат Міністерства інфраструктури України;
збільшити видатки на оплату праці за бюджетною програмою «Заходи з реорганізації Державної фіскальної служби» (код 3503010) на 31.631,4 тис. грн в межах затверджених видатків споживання за цією програмою;
збільшити видатки споживання за бюджетною програмою «Розвідувальна діяльність у сфері оборони» (код 5961010) на 200.000 тис. грн;
збільшити видатки споживання за бюджетною програмою «Керівництво та управління здійсненням контролю у сфері телебачення і радіомовлення» (код 6441010) на 28.670,9 тис. грн (з них на оплату праці – на 23.500,7 тис. грн);
збільшити видатки споживання за бюджетною програмою «Інформаційно-аналітичне забезпечення координаційної діяльності у сфері національної безпеки і оборони» (код 6501010) на 6.000 тис. грн (при цьому на оплату праці – на 8.008,9 тис. грн) та зменшити за цією програмою видатки розвитку на 6.000 тис. грн;
збільшити видатки споживання за бюджетною програмою «Керівництво та управління у сфері проведення виборів та референдумів» (код 6731010) на 12.365,3 тис. грн (при цьому на оплату праці – на 14.061,6 тис. грн) та зменшити видатки споживання за бюджетною програмою «Функціонування Державного реєстру виборців» (код 6731050) на 12.365,3 тис. грн;
3) у додатку № 2 до законопроекту внести такі зміни щодо видатків спеціального фонду державного бюджету (з відповідним уточненням підсумкових показників та включенням відповідних рядків): передбачити видатки розвитку за новою бюджетною програмою «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів в рамках Програми з відновлення України» (код 2761610) у сумі 1.000 тис. грн для Міністерства розвитку громад та територій України (загальнодержавні видатки та кредитування) з внесенням відповідних змін до додатка № 3 до законопроекту, зменшивши на 1.000 тис. грн видатки розвитку за бюджетною програмою «Реалізація надзвичайної кредитної програми для відновлення України» (код 2751630). Одночасно включити до законопроекту зміни до додатка № 8 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (як додаток № 4 до законопроекту), а саме передбачити новий інвестиційний проект «Проект "Програма з відновлення України"» за рахунок кредиту (позики) Європейського інвестиційного банку у загальному обсязі 340.000 тис. євро, із запозиченням такого кредиту (позики) у 2021 р. у сумі 1.000 тис. грн за новою бюджетною програмою «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів в рамках Програми з відновлення України» (код 2761610), зменшивши на таку суму обсяг залучення кредиту (позики) за бюджетною програмою «Реалізація надзвичайної кредитної програми для відновлення України» (код 2751630) в рамках реалізації інвестиційного проекту «Проект "Надзвичайна кредитна програма для відновлення України"» за рахунок кредиту (позики) від Європейського інвестиційного банку.
2. Відповідно у разі прийняття законопроекту за реєстр. № 6052 в цілому як закону доручити Комітету з питань бюджету:
разом з Міністерством фінансів України забезпечити оформлення і візування додатків № 1, № 2, № 3 і № 4 до відповідного закону /щодо змін до додатків № 1, № 3, № 6 і № 8 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»/ з урахуванням підтриманих Верховною Радою України пропозицій;
разом з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України при оформленні відповідного закону внести до нього необхідні редакційні і техніко-юридичні правки, пов’язані з ухваленим Верховною Радою України остаточним рішенням щодо зазначеного законопроекту.
Голосували: «за» – одноголосно.
4. Різне.
СЛУХАЛИ:
Інформацію народного депутата України – члена Комітету з питань бюджету Пузійчука А.В. щодо створення у Комітеті з питань бюджету робочих груп, затвердження їх персонального складу та обрання голів, а також про затвердження персонального складу та переобрання голови робочої групи з питань встановлення причин недоотримання надходжень до державного та місцевих бюджетів внаслідок неефективної діяльності Державного агентства лісових ресурсів, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління /включено до порядку денного додатково за пропозицією народного депутата України Пузійчука А.В./.
Відмітили:
1. Щодо створення у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету (далі – Комітет) робочої групи з питань вивчення ефективності використання Національною академією медичних наук та Міністерством охорони здоров’я бюджетних коштів, спрямованих на фінансування системи охорони здоров’я для здійснення наукової діяльності, закупівлі ліків та медичних виробів, підготовки і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних кадрів, а також стану управління та розпорядження об’єктами державної власності медичної сфери, у своєму виступі народний депутат Пузійчук А.В. зазначив, зокрема, про таке:
– На засіданні Комітету 8 вересня 2021 року (протокол № 99), керуючись статтями 15, 34 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» (далі – Закон), за пропозицією голови підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету Забуранної Л.В. було прийнято рішення створити робочу групи з питань встановлення причин неефективного управління майном та землею, надання у користування та відчуження об’єктів майнового комплексу Національної академії наук України, національних галузевих академій наук, підприємств, установ та організацій, що перебувають у їх віданні, що призводить до недоотримання надходжень до державного бюджету та втрати державної власності.
– Водночас, є питання, що потребують особливої уваги, оскільки пов’язані з життям і здоров’ям громадян України. Епідемія коронавірусу внесла корективи в життя людей і медична наука повинна миттєво реагувати на нові виклики, а система охорони здоров’я має трансформуватися. У той же час проблема закупівлі ліків та медичних виробів, відсутність кваліфікованого медичного персоналу свідчать про неналежну організацію роботи та неефективне використання бюджетних коштів Національною академією медичних наук України і Міністерством охорони здоров’я України.
Враховуючи суспільний резонанс та увагу засобів масової інформації до даного питання, народний депутат Пузійчук А.В., керуючись статтею 15 Закону, запропонував (проект рішення надано народним депутатам України – членам Комітету) створити у Комітеті робочу групу з питань вивчення ефективності використання Національною академією медичних наук та Міністерством охорони здоров’я бюджетних коштів, спрямованих на фінансування системи охорони здоров’я для здійснення наукової діяльності, закупівлі ліків та медичних виробів, підготовки і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних кадрів, а також стану управління та розпорядження об’єктами державної власності медичної сфери (далі – робоча група) та затвердити такий її склад:
Молоток Ігор Федорович – голова робочої групи – голова підкомітету Комітету,
Кунаєв Артем Юрійович – заступник голови робочої групи – член Комітету;
Батенко Тарас Іванович – член Комітету;
Борт Віталій Петрович – член Комітету;
Герман Денис Вадимович – голова підкомітету Комітету;
Гнатенко Валерій Сергійович – член Комітету;
Гончаренко Олексій Олексійович – член Комітету;
Драбовський Анатолій Григорович – член Комітету;
Дунаєв Сергій Володимирович – член Комітету;
Забуранна Леся Валентинівна – голова підкомітету Комітету;
Кіссе Антон Іванович – член Комітету;
Копанчук Олена Євгенівна – заступник Голови Комітету;
Крулько Іван Іванович – перший заступник Голови Комітету;
Пузійчук Андрій Вікторович – член Комітету;
Пушкаренко Арсеній Михайлович – член Комітету;
Саламаха Орест Ігорович – голова підкомітету Комітету;
Северин Сергій Сергійович – член Комітету;
Трухін Олександр Миколайович – заступник Голови Комітету;
Урбанський Анатолій Ігорович – член Комітету;
Цабаль Володимир Володимирович – секретар Комітету;
Шпак Любов Олександрівна – голова підкомітету Комітету.
В обговоренні даного питання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Пузійчук А.В., Гончаренко О.О., Лунченко В.В., Молоток І.Ф., Трухін О.М., Пушкаренко А.М., Пасічний О.С., Задорожній М.М., Лопушанський А.Я., Урбанський А.Я.
При цьому окремі народні депутати України – члени Комітету висловили бажання долучитися до цієї робочої групи.
За підсумками обговорення даного питання Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування озвучену народним депутатом Пузійчуком А.В. пропозицію згідно з наданим проектом рішення, що було підтримано більшістю присутніх на засіданні членів Комітету (голосували: «за» – 12, «проти» – 0, «утрималися» – 9, «не голосували» – 1 /на час голосування на засіданні були присутні 22 народні депутати України – члени Комітету/).
2. Щодо створення у Комітеті робочої групи з питань встановлення причин неефективного управління майном та землею, надання у користування та відчуження об’єктів майнового комплексу Національної академії наук, Національної академії педагогічних наук, Національної академії мистецтв, Національної академії правових наук, Національної академії аграрних наук, підприємств, установ та організацій, що перебувають у їх віданні, що призводить до недоотримання надходжень до Державного бюджетуУкраїни та втрати державної власності, у своєму виступі народний депутат Пузійчук А.В. зазначив, зокрема, що на засіданні Комітету 8 вересня 2021 року (протокол № 99), керуючись статтями 15, 34 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», за пропозицією голови підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету Забуранної Л.В. було прийнято рішення створити робочу групи з питань встановлення причин неефективного управління майном та землею, надання у користування та відчуження об’єктів майнового комплексу Національної академії наук України, національних галузевих академій наук, підприємств, установ та організацій, що перебувають у їх віданні, що призводить до недоотримання надходжень до державного бюджету та втрати державної власності (далі – робоча група).
Народний депутат України Пузійчук А.В. вніс пропозицію (проект рішення надано народним депутатам України – членам Комітету) викласти назву зазначеної робочої групи у новій редакції, а саме: робоча група з питань встановлення причин неефективного управління майном та землею, надання у користування та відчуження об’єктів майнового комплексу Національної академії наук, Національної академії педагогічних наук, Національної академії мистецтв, Національної академії правових наук, Національної академії аграрних наук, підприємств, установ та організацій, що перебувають у їх віданні, що призводить до недоотримання надходжень до Державного бюджету України та втрати державної власності, та затвердити такий склад робочої групи:
Пузійчук Андрій Вікторович – голова робочої групи – член Комітету;
Забуранна Леся Валентинівна – заступник голови робочої групи – голова підкомітету Комітету;
Бабак Сергій Віталійович – Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій;
Батенко Тарас Іванович – член Комітету;
Борт Віталій Петрович – член Комітету;
Герман Денис Вадимович – голова підкомітету Комітету;
Гнатенко Валерій Сергійович – член Комітету;
Гончаренко Олексій Олексійович – член Комітету;
Драбовський Анатолій Григорович – член Комітету;
Дунаєв Сергій Володимирович – член Комітету;
Кіссе Антон Іванович – член Комітету;
Копанчук Олена Євгенівна – заступник Голови Комітету;
Крулько Іван Іванович – перший заступник Голови Комітету;
Кунаєв Артем Юрійович– член Комітету;
Молоток Ігор Федорович – голова підкомітету Комітету;
Пушкаренко Арсеній Михайлович – член Комітету;
Саламаха Орест Ігорович – голова підкомітету Комітету;
Северин Сергій Сергійович – член Комітету;
Трухін Олександр Миколайович – заступник Голови Комітету;
Урбанський Анатолій Ігорович – член Комітету;
Цабаль Володимир Володимирович – секретар Комітету;
Шпак Любов Олександрівна – голова підкомітету Комітету.
В обговоренні взяли участь народні депутати України – члени Комітету Арістов Ю.Ю., Пузійчук А.В., Урбанський А.Я., Тістик Р.Я., Пушкаренко А.М.
За підсумками обговорення даного питання Голова Комітету Арістов Ю.Ю. поставив на голосування озвучену народним депутатом Пузійчуком А.В. пропозицію згідно з наданим проектом рішення, що було підтримано більшістю присутніх на засіданні членів Комітету (голосували: «за» – 12, «проти» – 0, «утрималися» – 4, «не голосували» – 7 /на час голосування на засіданні були присутні 23 народні депутати України – члени Комітету/).
3. Щодо затвердження персонального складу та переобрання голови робочої групи з питань встановлення причин недоотримання надходжень до державного та місцевих бюджетів внаслідок неефективної діяльності Державного агентства лісових ресурсів, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління /не розглянуто через відсутність кворуму для прийняття рішення з цього питання/.
Голова Комітету Ю.Ю. Арістов
Секретар Комітету В.В. Цабаль