Комітет Верховної Ради України з питань бюджету /далі – Комітет/ на своєму засіданні 8 травня 2025 року (протокол № 215) попередньо розглянув проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови" (реєстр. № 13256 від 02.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України, відмітивши таке.
І. До Комітету надійшов на розгляд урядовий законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови за реєстр. № 13256 від 02.05.2025 /далі – законопроект № 13256/.
Законопроектом № 13256 пропонуються зміни до Бюджетного кодексу України /далі – Кодекс/, згідно з якими передусім передбачається:
1) перенести до джерел формування спеціального фонду державного бюджету загалом половину окремих доходів загального фонду державного бюджету та загального і спеціального фондів місцевих бюджетів щодо платежів, пов'язаних з користуванням надрами щодо видобутку корисних копалин загальнодержавного значення, визначених у Додатку А до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови /далі – Угода про Фонд відбудови/, ратифікованої Верховною Радою України /далі – Верховна Рада/, як Активи, що стосуються природних ресурсів, з урахуванням умов їх видобутку, встановлених Угодою про Фонд відбудови /далі – Активи природних ресурсів/, а саме:
50% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, визначених як Активи природних ресурсів (доповнення частини 3 статті 29 Кодексу новим пунктом 13-14);
50% збору за видачу спеціальних дозволів на користування надрами та коштів від продажу таких дозволів щодо надр, визначених як Активи природних ресурсів (доповнення частини 3 статті 29 Кодексу новим пунктом 13-15);
50% коштів від використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угод про розподіл продукції, та/або коштів у вигляді грошового еквівалента такої державної частини продукції, виробленої на ділянці надр, визначених як Активи природних ресурсів (доповнення частини 3 статті 29 Кодексу новим пунктом 13-16).
Водночас передбачається відповідно зменшити пропорції
зарахування зазначених платежів до загального
фонду державного бюджету та загального і спеціального фондів місцевих бюджетів (зміни до пунктів 5, 5-1, 28 і 55 частини 2
статті 29, пунктів 4, 4-2 і 4-3 частини 1 статті 64,
пунктів 4 і
4-1 частини 1 статті 66, пункту 1 частини 2
статті 67-1 та пункту 4-2 частини 1 статті 71 Кодексу);
2) визначити цільове спрямування запропонованих нових джерел формування спеціального фонду державного бюджету на сплату внеску до Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови /далі – Фонд відбудови/, створеного відповідно до Угоди про Фонд відбудови та Угоди між Корпорацією фінансування міжнародного розвитку Сполучених Штатів Америки та Агенцією з питань підтримки державно-приватного партнерства про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови у формі обмеженого партнерства /далі — Угода про обмежене партнерство/, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України /далі – КМУ/ (доповнення частини 4 статті 30 Кодексу новим пунктом 1-2);
3) установити, що: а) для цілей Кодексу до надходжень від Активів природних ресурсів належать кошти, отримані виключно від або у зв’язку із видачею нових ліцензій або спеціальних дозволів після набрання чинності для України Угодою про Фонд відбудови, але не раніше дня набрання чинності Угодою про обмежене партнерство, або надходження, отримані від експлуатації ліцензій або спеціальних дозволів, виданих до набрання чинності для України зазначеними угодами, але які не експлуатувалися в промислових цілях станом на дату набрання чинності зазначеними угодами; б) доходи, отримані від Фонду відбудови, та доходи, отримані від РФ або її представників як репарації за вторгнення РФ в Україну, зараховуються до доходів загального фонду державного бюджету в повному обсязі (доповнення розділу VI Кодексу новим пунктом 63);
4) установити, що: а) повернення помилково або надміру сплачених сум з рентної плати щодо копалин, визначених як Активи природних ресурсів, з дати набрання чинності Угодою про Фонд відбудови, але не раніше дати набрання чинності Угодою про обмежене партнерство, здійснюється в установленому законодавством порядку, а частка таких надходжень, яка надійшла до спеціального фонду державного бюджету та підлягає поверненню, повертається за рахунок поточних надходжень до спеціального фонду державного бюджету; б) надходження нарахованих сум за останній звітний (податковий) період року, в якому Угода про Фонд відбудови припинить свою дію, та податковий борг, повернення помилково або надміру сплачених сум з рентної плати щодо копалин, визначених як Активи природних ресурсів, встановлених з дати набрання чинності Угодою про Фонд відбудови, зараховуються (здійснюються) до/з відповідного бюджету в порядку та на умовах, які діяли до припинення дії Угоди про Фонд відбудови (доповнення розділу VI Кодексу новим пунктом 64).
При цьому у розділі ІІ законопроекту № 13256 пропонується, зокрема: визначити набрання чинності відповідного закону з дня набрання чинності Угодою про Фонд відбудови, але не раніше дня набрання чинності Угодою про обмежене партнерство; доручити КМУ у місячний строк з опублікування відповідного закону забезпечити затвердження порядку сплати внеску до Фонду відбудови, відкриття у разі потреби нової бюджетної програми та внесення змін до розпису державного бюджету.
У пояснювальній записці до законопроекту № 13256 з приводу обґрунтування необхідності його прийняття вказано, що:
метою прийняття законопроекту № 13256 є забезпечення реалізації взятих Урядом України зобов’язань щодо спрямування внеску України до Фонду відбудови;
законопроект № 13256 розроблено відповідно до статті VI Угоди про Фонд відбудови, схваленої розпорядженням КМУ від 30.04.2025 № 416-р, вчиненої 30 квітня 2025 р. в м. Вашингтоні;
реалізація відповідного закону забезпечить впровадження механізму зміцнення стратегічного партнерства між Україною та США для довгострокової відбудови і модернізації України у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням РФ в Україну, та у прагненні до мирної, суверенної та стійкої України.
ІІ. Запропоновані законопроектом № 13256 зміни до Кодексу спрямовані на реалізацію Угоди про Фонд відбудови, що підтверджується назвою законопроекту № 13256 і його текстом, в якому містяться посилання на Угоду чи її окремі положення та передбачається набрання чинності відповідного закону з дня набрання чинності Угодою про Фонд відбудови.
КМУ подав на розгляд Верховної Ради проект Закону України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови" за реєстр. № 0309 від 01.05.2025 /далі – законопроект № 0309/, яким передбачається ратифікувати Угоду про Фонд відбудови, вчинену 30 квітня 2025 р. у м. Вашингтоні, округ Колумбія, яка набирає чинності з дати більш пізньої ноти при обміні нотами між Сторонами про те, що кожна Сторона завершила свої внутрішні процедури для набрання чинності.
Угодою про Фонд відбудови передбачено, серед іншого, таке:
– політика Сторін (Уряду України і Уряду США) полягає в тому, щоб Корпорація США з фінансування міжнародного розвитку /далі – Партнер від США/ та Державна організація «Агенція з питань підтримки державно-приватного партнерства» /далі – Агенція з підтримки ДПП/ уклали Угоду про обмежене партнерство, до якої час від часу можуть вноситися зміни відповідно до її положень, для створення Фонду відбудови у формі обмеженого партнерства (частина 1 статті ІІ);
– Уряд України протягом терміну дії Фонду відбудови забезпечує перерахування до спеціального фонду державного бюджету від усіх джерел Узгодженого з Україною Доходу, який перераховується із спеціального фонду державного бюджету Агенції з підтримки ДПП, а потім ці кошти перераховуються Фонду відбудови від Агенції з підтримки ДПП на виконання Угоди про обмежене партнерство (частини 3 і 4 статті VI);
– "Узгоджений з Україною Дохід" означає 50% усіх роялті (орендних платежів), ліцензійних платежів та сум, що підлягають сплаті за угодами про розподіл продукції, отриманих будь-яким державним органом України від або у зв’язку з: (і) видачею нових ліцензій або спеціальних дозволів на дату набуття чинності Угоди про обмежене партнерство будь-яким державним органом України щодо розвідки, виробництва, видобутку, розробки, добування, експлуатації, переробки, очистки або іншого використання Активів природних ресурсів (за умови, що будь-які поновлення або продовження ліцензій або спеціальних дозволів, які були видані до дати набуття чинності Угодою про обмежене партнерство сюди не входять, якщо це не передбачено у пункті (ii) нижче, або (ii) експлуатація ліцензій чи спеціальних дозволів на розвідку, виробництво, видобуток, розробку, добування, експлуатацію, переробку, очистку або інше використання Активів природних ресурсів, якщо ці ліцензії або спеціальні дозволи були видані до дати набуття чинності Угодою про обмежене партнерство, але вони ще не експлуатувалися в промислових цілях станом на цю дату набуття чинності; однак за жодних обставин Узгоджений з Україною Дохід не включатиме: (x) будь-які доходи, отримані від Фонду відбудови у формі виплат або іншим чином, та (y) отримані від РФ або її уповноважених осіб як репарації за вторгнення РФ в Україну (абзац 6 Додатку А: Визначення);
– "Активи, що стосуються природних ресурсів" (Активи природних ресурсів) означає ділянки, запаси та родовища на території України алюмінію, сурми, миш'яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, плавикового шпату, гадолінію, галію, германію, золота, графіту, гафнію, гольмію, індію, іридію, лантану, літію, лютецію, магнію, марганцю, неодиму, нікелю, ніобію, паладію, платини, калію, празеодиму, родію, рубідію, рутенію, самарію, скандію, танталу, телуру, тербію, тулію, олова, титану, вольфраму, урану, ванадію, ітербію, ітрію, цинку, цирконію, нафти, природного газу (включаючи скраплений природний газ) та інші мінерали або вуглеводні, іншим чином погоджені Принципалами (Партнером від США і Агенцією з підтримки ДПП) (абзац 5 Додатку А: Визначення).
Отже, законопроект № 13256 є системно пов'язаним із законопроектом № 0309 та похідним від нього, тому з метою узгодженості правових норм рішення щодо законопроекту № 13256 має прийматися за результатами розгляду законопроекту № 0309, про що також зазначає Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку до законопроекту № 13256 /лист від 07.05.2025 № 16/03-2025/106145 (1881423)/.
Водночас, частиною 7 статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України" визначено, що якщо на ратифікацію подається міжнародний договір, виконання якого потребує прийняття нових або внесення змін до чинних законів України, проекти таких законів подаються на розгляд Верховної Ради разом з проектом закону про ратифікацію і приймаються одночасно. Згідно із статтею 196 Регламенту проекти законів про внесення змін до законів, пропозиції про прийняття нових законів, проекти інших актів Верховної Ради, спрямовані на виконання міжнародних договорів України, подаються до Верховної Ради з висновками Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України. Разом з тим, КМУ подано законопроект № 13256 пізніше (02.05.2025), ніж законопроект № 0309 (01.05.2025), у супровідних документах до законопроекту № 13256 немає висновків відповідних міністерств.
При цьому немає необхідності в отриманні окремого висновку Міністерства фінансів України /далі – Мінфін/ до законопроекту № 13256, оскільки його розробником в КМУ є безпосередньо Мінфін (про що свідчать супровідні матеріали до законопроекту № 13256).
Варто також зазначити, що Комітет Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва (який визначено головним комітетом з опрацювання законопроекту № 0309) ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді законопроект № 0309 прийняти за основу і в цілому з пропозиціями цього Комітету.
ІІІ. Головою Верховної Ради України Стефанчуком Р.О. на підставі рішення Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді доручено невідкладно розглянути на засіданні Комітету законопроект № 13256 стосовно його включення до порядку денного сесії та скорочення строків внесення альтернативних законопроектів /лист від 07.05.2025 № 2д9/5-2025/106930 (1882227)/.
Відповідно до статей 93 і 96 Регламенту Верховної Ради України /далі – Регламент/ необхідно розглянути питання щодо включення законопроекту № 13256 до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради, позитивне вирішення якого буде підставою для розгляду Верховною Радою законопроекту № 13256 у першому читанні. Поряд з тим, згідно із статтею 101 Регламенту Верховна Рада може прийняти рішення про визначення законопроекту невідкладним після включення його до порядку денного сесії Верховної Ради, а також про скорочення строків (не більш як наполовину) внесення альтернативних законопроектів, при цьому законопроект, визначений як невідкладний, після завершення його попереднього розгляду включається до порядку денного найближчого пленарного засідання Верховної Ради і розглядається позачергово.
Хоча законопроект № 13256 безпосередньо не включений до Плану законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік (затвердженого Постановою Верховної Ради України від 11.02.2025 № 4228–IX), він певним чином пов’язаний з реалізацією пункту 130 цього Плану, в якому йдеться про законопроекти про внесення змін до Кодексу (які розробляються Мінфіном і подаються КМУ) щодо унормування в разі необхідності питань, пов’язаних з приведенням положень Кодексу у відповідність з положеннями інших законів України, врегулюванням питань фінансового забезпечення заходів із впровадження реформ у різних сферах суспільного життя.
На час розгляду у Комітеті даного питання до законопроекту № 13256 не подано альтернативних законопроектів, а також не надійшли висновки комітетів Верховної Ради з питань антикорупційної політики (щодо проведення антикорупційної експертизи законопроекту) і з питань інтеграції України до Європейського Союзу (щодо оцінки відповідності законопроекту міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції) щодо законопроекту № 13256. При цьому у пояснювальній записці до законопроекту № 13256 зазначено, що у ньому відсутні положення, що: стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції; містять ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією. Поряд з тим, згідно з результатами попереднього аналізу законопроектів, здійсненого Програмою підтримки інтеграції України до ЄС (Ukraine2EU) /надісланими листом від 05.05.2025 № 08/19-2025/104126 (1879027)/, правовідносини, які плануються врегулювати законопроектом № 13256, не регулюються правом ЄС та Угодою про асоціацію з ЄС.
За підсумками попереднього розгляду даного питання, керуючись нормами статей 93 і 101 Регламенту Верховної Ради України, Комітет ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови" (реєстр. № 13256 від 02.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України, включити до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання, визначити невідкладним та скоротити строки внесення альтернативних законопроектів наполовину.