Про розгляд проекту закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (реєстр. № 3766)
Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на своєму засіданні 18 грудня п.р. розглянув проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», поданий народним депутатом України Павловим К.Ю. (реєстр. № 3766 від 17.12.2013 р.).
Загалом законопроектом пропонується змінити окремі показники надходжень загального фонду державного бюджету, а саме:
– зменшити показники доходів на 19,4 млрд грн, у тому числі за такими податками:
податок на додану вартість – на 18,7 млрд грн (з них: з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) – на 9,2 млрд грн, з ввезених на територію України товарів – на 9,5 млрд грн);
рентну плату за транзитне транспортування трубопроводами природного газу територією України – на 0,7 млрд грн;
– збільшити показники державних запозичень на 19,4 млрд грн (з них: внутрішні запозичення – на 14,8 млрд грн, зовнішні запозичення – на 4,6 млрд грн) з відповідним збільшенням дефіциту державного бюджету та граничного обсягу державного боргу на кінець 2013 року.
Для реалізації такої законодавчої ініціативи у законопроекті передбачені зміни до статей 1 і 5 та додатків №№ 1 і 2 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік».
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту основною причиною розроблення такого законопроекту є збереження тенденції щодо нестабільного розвитку світової економіки, що негативно вплинуло на розвиток економіки України у поточному році та відповідно на наповнення дохідної частини державного бюджету. Тому, для належного виконання видаткової частини державного бюджету до кінця 2013 року виникла необхідність уточнення планових надходжень загального фонду державного бюджету.
За оперативними даними Державної служби статистики реальний ВВП у 2013 році продовжує скорочуватися (у І кварталі скоротився на 1,1%, у ІІ та ІІІ кварталах – на 1,3% до відповідного періоду минулого року), обсяг промислової продукції за січень-листопад п.р. зменшився на 5% до відповідного періоду 2012 року, індекс споживчих цін становив 100% у січні-листопаді п.р. до грудня 2012 року, експорт товарів та послуг (за даними зовнішньоторговельного балансу) за січень-вересень п.р. зменшився на 8,8% до відповідного періоду 2012 року і імпорт товарів та послуг – відповідно зменшився на 8,6%.
Такі фактори суттєво вплинули на сплату податку на додану вартість до державного бюджету. Надходження ПДВ з ввезених на територію України товарів за 11 місяців п.р. зменшилися на 3,9 млрд грн (або на 4,2%) порівняно з відповідним періодом 2012 року, при цьому затверджений показник цього податку на 2013 рік перевищує фактичні надходження податку за 2012 рік на 11%. Надходження ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за 11 місяців п.р. зросли на 4,3% порівняно з відповідним періодом 2012 року, в той же час як у державному бюджеті закладено зростання на 21%. Крім того, як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту, при прогнозуванні такого податку на 2013 рік було враховано надходження ПДВ від скасування нульової ставки оподаткування цим податком операцій з постачання природного газу на митній території України НАК "Нафтогаз України" (14,2 млрд грн), проте за підсумками січня-листопада п.р. Компанією сплачено лише 6,7 млрд грн.
Також через зменшення обсягів транзиту природного газу територією України надходження відповідної рентної плати прогнозуються менше планового показника, врахованого у державному бюджеті /як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту, за даними НАК "Нафтогаз України" очікується обсяг транзиту природного газу на рівні 80 млрд куб. м, при цьому обсяг за контрактом складає 110 млрд куб. м/.
Згідно із звітом Державної казначейської служби про виконання державного бюджету за січень-листопад 2013 року надходження до загального фонду від ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становили 77 млрд грн або 78,2% річного плану, ПДВ з ввезених на територію України товарів – 89,2 млрд грн або 79%, рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами природного газу територією України – 0,8 млрд грн або 34,8%. При цьому державні запозичення до загального фонду державного бюджету залучені в обсязі 117,3 млрд грн, що становить 90,6% річного плану. Довідка щодо виконання окремих показників надходжень загального фонду державного бюджету у 2012 і 2013 роках, щодо яких запропоновані зміни у даному законопроекті, додається.
Слід звернути увагу, що на розгляді Верховної Ради України знаходяться окремі законопроекти про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», згідно з якими пропонується внести зміни до показників доходів і фінансування державного бюджету. Тому, у разі прийняття таких законопроектів до розгляду і прийняття даного законопроекту, необхідно уточнити показники державного бюджету та державного боргу у законопроекті та додатках до нього.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку до законопроекту зазначає, що за результатами розгляду в першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу з урахуванням висловлених зауважень та відповідного висновку Уряду.
Міністерство фінансів України у своєму висновку до законопроекту зазначає, що пропонує законопроект до розгляду та прийняття.
За підсумками розгляду законопроекту Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», внесений народним депутатом України Павловим К.Ю. (реєстр. № 3766 від 17.12.2013 р.), за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу та в цілому як закон з урахуванням необхідності уточнення показників державного бюджету і державного боргу у законопроекті та додатках до нього відповідно до чинної редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (з урахуванням законопроектів, розглянутих та прийнятих Верховною Радою України до розгляду зазначеного законопроекту).