Щодо урядового законопроекту про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (реєстр. № 2147)
Комітет з питань бюджету на своєму засіданні 18 лютого 2015 року розглянув проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», поданий Кабінетом Міністрів України (реєстр. № 2147 від 16.02.2015).
Законопроект розроблено на виконання пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (далі – Закон), згідно з яким доручено Уряду до 15.02.2015 р. внести на розгляд Верховної Ради пропозиції змін до державного бюджету на 2015 рік за результатами впровадження змін до законодавства, на основі яких сформовано державний бюджет, та перемовин з міжнародними фінансовими організаціями, передбачивши, зокрема: субвенцію з державного бюджету міському бюджету м. Києва в обсязі 1,9 млрд грн на виконання зобов’язань за здійсненими запозиченнями; збільшення видатків на дитячу онкологію та гемодіаліз; видатки на придбання цифрових мамографів та ультразвукових діагностичних приладів вітчизняного виробництва; подальшу реалізацію галузевих реформ, у тому числі шляхом оптимізації видатків та надання кредитів бюджету.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що перегляд показників державного бюджету здійснено на підставі оновленого прогнозу макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2015 рік, що відповідає прогнозу МВФ, зокрема: прогноз номінального ВВП – 1850,2 млрд грн (попередній прогноз на 2015 р. – 1720,8 млрд грн), його реальне падіння – на рівні 5,5% (попередній прогноз на 2015 р. – на рівні 4,3%), індекс споживчих цін /грудень до грудня попереднього року/ – 126,7% (попередній прогноз на 2015 р.– 113,1%, факт за 2014 р. – 124,9%). Крім того, з офіційних джерел відомо, що у законопроекті для розрахунку бюджетних показників враховано уточнений середньорічний прогнозний курс валюти – 21,7 грн/дол. США (попередній прогноз на 2015 р.– 17 грн/дол. США, фактичний середньорічний курс валюти за 2014 р. – 11,89 грн/дол. США).
Загалом законопроектом пропонується внести зміни до статей 1, 5, 11, 14, 15, 19, 25-27 з доповненнями новими статтями 29-32, Прикінцевих положень та додатків №№ 1-8 і 10 до Закону, внаслідок яких передбачаються такі зміни основних показників державного бюджету:
збільшення доходів на 22,2 млрд грн (або на 4,7%), у т.ч. за загальним фондом на 21,65 млрд грн та спеціальним фондом на 0,56 млрд грн;
збільшення видатків на 35,3 млрд грн (або на 6,7%), у т.ч. за загальним фондом на 34,79 млрд грн та спеціальним фондом на 0,56 млрд грн;
збільшення повернення кредитів за загальним фондом на 0,77 млрд грн;
збільшення надання кредитів за загальним фондом на 0,27 млрд грн;
збільшення граничного обсягу дефіциту державного бюджету на 12,6 млрд грн (або на 19,8%) із визначенням в обсязі 76,3 млрд грн, що становитиме 4,1% оновленого прогнозного ВВП на 2015 рік (враховано при затвердженні державного бюджету 3,7%).
Водночас, належить звернути увагу, що під час розгляду законопроекту на засіданні Уряду 14 лютого п.р. Прем’єр-міністр України наголосив, що разом з даним законопроектом будуть подані законопроекти, що впливають на доходну і видаткову частини державного бюджету, зокрема щодо внесення змін до Податкового кодексу України та законодавства про пенсійне забезпечення. Однак, станом на 18.02.2015 р. такі законопроекти Урядом ще не подано до Верховної Ради.
У такому разі згідно з частиною другою статті 160 Регламенту Верховної Ради спочатку вносяться зміни до відповідного закону і лише після того розглядаються пропозиції про зміни до закону про державний бюджет відповідно до положень Бюджетного кодексу України та цього Регламенту.
Отже, для дотримання збалансованості уточнених показників державного бюджету на 2015 рік та регламентних вимог необхідно прийняти відповідні законопроекти до затвердження змін до державного бюджету на 2015 рік, забезпечуючи при цьому взаємоузгодження їх положень.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту уточнення показників доходів державного бюджету на 2015 рік здійснено відповідно до оновленого прогнозу макроекономічних показників на п.р. (насамперед, через підвищення темпів інфляції та девальвацію гривні).
Збільшення доходів державного бюджету порівняно із затвердженими показниками передбачено за такими платежами, зокрема:
ПДВ – на 11,8 млрд грн або на 7,5% (у т.ч. з вироблених товарів – на 4,9 млрд грн, з ввезених товарів – на 8,9 млрд грн, а також збільшення бюджетного відшкодування ПДВ – на майже 2 млрд грн);
рентна плата за користування надрами для видобування природного газу – на 9,1 млрд грн або на 41,7%;
податок на прибуток підприємств – на 2,3 млрд грн або на 6,9% (при цьому, за січень п.р. виконання плану надходжень цього податку становило 90,7% і недоотримано 0,22 млрд грн);
ввізне мито – на 2,1 млрд грн або на 6,8% (при цьому, за січень п.р. виконання плану надходжень цього податку становило 81,1% і недоотримано 0,16 млрд грн);
рентна плата за транспортування природного газу – на 1,5 млрд грн або на 99,2%;
надходження в рамках програм допомоги ЄС – на 1,1 млрд грн або на 35,4%.
Належить звернути увагу, що реалістичність передбаченого законопроектом збільшення надходжень, насамперед, від рентної плати за користування надрами для видобування природного газу безпосередньо залежатиме від прийняття урядової законодавчої ініціативи (яку ще не подано) щодо підвищення ставок такої плати.
Зменшення доходів державного бюджету порівняно із затвердженими показниками передбачено за такими платежами:
кошти, що перераховуються НБУ, – на 4,9 млрд грн, або на 7,5% /за результатами переговорів з місією МВФ/. При цьому, законопроектом передбачено зміни до пункту 7 Прикінцевих положень Закону щодо збільшення відрахувань Національним банком до загальних резервів, поки сума загальних резервів у 2014, 2015 та 2016 роках не дорівнюватиме відповідно 4, 7 та 10% обсягу грошово-кредитних зобов’язань НБУ (у чинній нормі - 3, 5 та 7%);
збір з операцій з купівлі іноземної валюти в готівковій формі, – на 1,9 млрд грн або на 86,8% /у зв’язку з девальвацією гривні та обмеженим попитом на готівкову валюту/.
Законопроектом передбачаються суттєві зміни щодо боргових параметрів (що пов’язано з девальвацією гривні та погодженим з МВФ збільшенням граничного дефіциту державного бюджету), зокрема:
збільшення державних запозичень на 103,6 млрд грн або на 35,3% порівняно із затвердженим показником, у т.ч. збільшення зовнішніх запозичень на 105,8 млрд грн та зменшення внутрішніх запозичень на 2,2 млрд грн;
збільшення витрат на погашення державного боргу на 92,8 млрд грн або на 58,4% порівняно із затвердженим показником, у т.ч. за внутрішніми зобов’язаннями на 66,8 млрд грн та зовнішніми зобов’язаннями на 26 млрд грн;
збільшення інших витрат, пов’язаних з виконанням державою боргових та гарантійних зобов’язань, загалом на 21,8 млрд грн або на 22,2% порівняно із затвердженими показниками.
При цьому, у змінах до статті 19 Закону передбачено зменшити випуск ОВДП до 29,7 млрд грн (на 1,8 млрд грн) з подальшим придбанням у державну власність в обмін на зазначені облігації акцій додаткової емісії НАК «Нафтогаз України», з них 10,7 млрд грн для компенсації збитків від постачання природного газу в район проведення антитерористичної операції.
Зважаючи на передбачені законопроектом зміни боргових показників державного бюджету, у змінах до статті 5 Закону передбачено збільшення граничного обсягу державного боргу на кінець п.р. до 1394,4 млрд грн (на 218,4 млрд грн або на 18,6% більше затвердженого показника), що становитиме 75,4% оновленого прогнозного ВВП на 2015 рік (враховано при затвердженні державного бюджету 68,3%).
Поряд з тим, відповідно до передбаченої законопроектом нової статті 32 Закону надається право Уряду залучати кредитні кошти під державні гарантії в розмірі до 1 млрд дол. США для створення стабілізаційного (резервного) енергетичного фонду. З урахуванням затвердженого статтею 6 Закону граничного обсягу надання державних гарантій у сумі 25 млрд грн таке положення законопроекту призведе до збільшення майже удвічі загального обсягу надання державних гарантій у 2015 р. та відповідно до зростання гарантованого державою боргу.
При цьому, Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України (далі – ГНЕУ) звертає увагу, що залучення такого обсягу кредитних ресурсів містить значні ризики для бюджету в частині зростання розміру боргового навантаження.
Поряд з тим, запропоноване законопроектом визначення обсягу державних гарантій в іноземній валюті не відповідає статті 99 Конституції України, згідно з якою грошовою одиницею України є гривня.
Крім того, у законопроекті не передбачено визначення граничного обсягу гарантованого державою боргу на кінець п.р., хоча така вимога встановлена частиною першою статті 18 і пунктом 2 частини першої статті 40 Бюджетного кодексу України згідно із законом від 28.12.2014 р. № 79-VIII.
Виходячи з положень законопроекту, загальний обсяг державного боргу та гарантованого державою боргу на кінець п.р. може розрахунково становити більше 90% ВВП (враховано при затвердженні державного бюджету 85,4%).
У цьому зв’язку слід звернути увагу, що згідно з вимогами частини другої статті 18 Бюджетного кодексу України загальний обсяг державного боргу та гарантованого державою боргу на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 60% річного номінального обсягу ВВП, а з 01.01.2015 р. згідно із законом від 28.12.2014 р. № 79-VIII у разі очікуваного перевищення цієї величини Уряд зобов’язаний невідкладно звернутися до Верховної Ради за дозволом на тимчасове перевищення такої граничної величини та подати для схвалення план заходів з приведення загального обсягу державного боргу і гарантованого державою боргу до встановлених Кодексом вимог. Додатково до зазначеного ГНЕУ зауважує, що у поданих до законопроекту супровідних документах відсутні необхідні обґрунтування щодо дотримання визначених у Бюджетному кодексі вимог.
У законопроекті запропоновано доповнити Прикінцеві положення Закону новим пунктом 14, згідно з яким дозволити Мінфіну здійснити правочини з державним боргом за державними зовнішніми запозиченнями та гарантованим державою боргом за зовнішніми кредитами, обслуговування та погашення яких здійснюється за рахунок державного бюджету, шляхом обміну (зміни умов діючих позик), випуску та продажу боргових зобов’язань держави з відповідним коригуванням встановлених Законом граничного обсягу державного боргу та показників фінансування державного бюджету. Крім того, передбачається запровадити за рішенням Уряду загальну координацію Мінфіном дій суб’єктів господарювання державного сектору економіки, державних банків та/або міських рад у разі прийняття ними рішення про намір здійснити правочини за кредитами, місцевим боргом за місцевими зовнішніми запозиченнями шляхом обміну (зміни умов діючих позик), випуску та продажу боргових зобов’язань.
Однак, можливість коригування встановлених Законом боргових параметрів без внесення змін до нього не узгоджується з вимогами Бюджетного кодексу України, зокрема: частиною першою статті 16 (щодо здійснення державних запозичень в межах, визначених законом про державний бюджет), частиною першою статті 18 і пунктом 2 частини першої статті 40 (щодо визначення граничного обсягу державного боргу законом про державний бюджет). Крім того, ГНЕУ зауважує, що згідно з частиною сьомою статті 16 Бюджетного кодексу України правочини з державним (місцевим) боргом, включаючи обмін, випуск, купівлю, викуп та продаж боргових зобов'язань, можуть здійснюватися лише за умови дотримання граничного обсягу державного (місцевого) боргу.
Загалом включення до законопроекту відповідного положення з урахуванням положень пункту 12 Прикінцевих положень Закону (щодо обміну державних облігацій, що знаходяться у НБУ, на нові ОВДП із строком обігу до 20 років) надасть можливість Уряду вжити заходи щодо упорядкування боргових зобов’язань для поліпшення середньострокової боргової стійкості.
Крім того, законопроектом (у новій статті 31 Закону) передбачається дозволити Київській міській раді здійснити реструктуризацію запозичень, залучених у 2012 році до загального фонду бюджету м. Києва для погашення заборгованості за вексельними розрахунками з відшкодування різниці в тарифах на теплову енергію, продовживши строк погашення основної суми боргу на не менше ніж на 360 календарних днів. У такий спосіб запропоновано врегулювати питання щодо надання відповідної субвенції міському бюджету м. Києва на виконання пункту 3 Прикінцевих положень Закону.
Відповідно до законопроекту видатки державного бюджету визначено в обсязі 563,2 млрд грн, з них за загальним фондом – 536,8 млрд грн.
Законопроектом передбачено такі зміни показників витрат державного бюджету за загальним фондом, зокрема:
1) у зв’язку з девальвацією гривні збільшено видатки на:
обслуговування державного боргу – на 18 млрд грн;
виконання боргових зобов'язань за кредитами, залученими під державні гарантії ДП "Укрмедпостач" (на 103,5 млн грн), ДП "Львівська обласна дирекція з протипаводкового захисту" (на 83,4 млн грн), Укравтодору (на 1703,6 млн грн), для реалізації Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу (на 706,6 млн грн) та проектів "Циклон-4" і "Створення Національної супутникової системи зв'язку" (на 930 млн грн);
забезпечення функціонування закордонних дипломатичних установ України – на 407,2 млн грн;
сплату внесків до міжнародних організацій, членом яких є Україна, загалом на 142,4 млн грн;
утримання українських миротворчих контингентів (персоналу) – на 106 млн грн;
забезпечення підготовки і участі українських спортсменів у міжнародних змаганнях за кордоном – на 49,2 млн грн;
видатки на утримання військових аташе – на 29,8 млн грн;
здійснення досліджень на антарктичній станції "Академік Вернадський" – на 9,2 млн грн;
а також збільшено надання кредитів з державного бюджету для виконання державою гарантійних зобов'язань – на 265,2 млн грн /при цьому, обсяг повернення позик, наданих за рахунок коштів, залучених державою, збільшено на 770,4 млн грн/;
2) для надання державної підтримки найменш захищеним категоріям громадян в оплаті спожитих комунальних послуг та енергоносіїв збільшено видатки на 15,3 млрд грн, у тому числі на:
надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – на 12,47 млрд грн;
надання адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, – на 2,85 млрд грн;
3) для забезпечення діяльності медичних закладів збільшено видатки, зокрема:
– Міністерству охорони здоров’я на:
спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров'я – на 107,2 млн грн /з них на утримання Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 6 м. Дніпропетровська" передбачено видатки у сумі 85,1 млн грн за рахунок зменшення обсягу медичної субвенції, про що зазначено у пояснювальній записці/;
діагностику і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров'я науково-дослідних установах та вищих навчальних медичних закладах МОЗ – на 39,5 млн грн;
санаторне лікування хворих на туберкульоз та дітей і підлітків з соматичними захворюваннями – на 0,8 млн грн;
забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру – на 907,6 млн грн з розподілом на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями у змінах до додатку № 5 до Закону /з них на виконання пункту 3 Прикінцевих положень Закону 400 млн грн на гемодіаліз, придбання цифрових мамографів та ультразвукових діагностичних приладів вітчизняного виробництва та лікування дитячої онкології, про що зазначено у пояснювальній записці/;
– Національній академії медичних наук на діагностику і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій, спеціалізовану консультативно-поліклінічну допомогу – на 30 млн грн;
– Міністерству інфраструктури відновлено проведення видатків за бюджетною програмою "Медичне обслуговування працівників та пасажирів залізничного транспорту" (щодо 10 відомчих закладів охорони здоров’я відповідно до переліку підприємств, на базі яких утворюється ПАТ "Українська залізниця") в обсязі 290,7 млн грн /за рахунок зменшення обсягу медичної субвенції/. При цьому, із додатка № 9 до законопроекту /зміни до додатка № 10 до Закону/ не виключено «Державний заклад "Дорожня лікарня станції Ясинувата ДП "Донецька залізниця", Донецька обл.», який внесено до переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ "Українська залізниця" (постанова Уряду від 25.06.2014 р. № 200). Відповідні зміни належить внести до додатку № 9 законопроекту при його доопрацюванні;
4) видатки Пенсійному фонду на виплату пенсій зменшено на 3,9 млрд грн у зв’язку із законодавчою ініціативою Уряду (яку ще не подано) щодо обмеження пенсій особам у період роботи на посадах, які дають право на призначення спеціальних пенсій. Отже, коригування таких видатків належало б здійснити після прийняття такої ініціативи;
5) запропоновано бюджетні призначення за новими бюджетними програмами, зокрема:
«Поповнення обігових коштів або збільшення статутних фондів вугледобувних підприємств для погашення простроченої заборгованості із заробітної плати працівникам, що утворилася на 1 січня 2015 року» у сумі 200 млн грн;
«Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» у сумі 300 млн грн;
6) уточнено обсяги бюджетних призначень за бюджетними програмами Міністерства освіти і науки, що згідно з пояснювальною запискою обґрунтовується продовженням проведення реформ у сфері освіти та оптимізацією бюджетних коштів на надання освітянських послуг, а саме:
зменшено видатки на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах, підготовку кадрів вищими навчальними закладами та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка загалом у сумі понад 150 млн грн;
відновлено утримання з державного бюджету 4 загальноосвітніх навчальних закладів (Український фізико-математичний ліцей, Державний загальноосвітній навчальний заклад гімназія-інтернат "Дитяча інженерна академія", Республіканське вище училище фізичної культури, Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів "Міжнародна українська школа") та додатково передбачено 57,9 млн грн /за рахунок зменшення обсягу освітньої субвенції по м. Києву на 53,5 млн грн/. У зв’язку з цим, для забезпечення узгодженості правових норм належить внести відповідні зміни до підпункту «а» пункту 7 частини першої статті 87 та підпункту «а-1» пункту 2 частини першої статті 90 Бюджетного кодексу України;
7) збільшено/зменшено видатки за окремими бюджетними програмами, пояснення щодо яких не надано, зокрема на:
документування громадян та створення і забезпечення функціонування інформаційно-телекомунікаційних систем консульської служби – збільшено на 20 млн грн;
фінансову підтримку національних творчих спілок у сфері культури і мистецтва та заходи Всеукраїнського товариства "Просвіта" (для забезпечення діяльності Будинку ветеранів сцени імені Наталії Ужвій) –збільшено на 1 млн грн;
виробництво та трансляцію телерадіопрограм для державних потреб – зменшено на 150 млн грн;
керівництво та управління у сфері авіаційного транспорту – зменшено на 63,3 млн грн;
8) здійснено перерозподіл видатків державного бюджету та передачу бюджетних призначень в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених у 2015 році окремим головним розпорядникам коштів держаного бюджету, зокрема по Господарсько-фінансовому департаменту Секретаріату КМУ, МВС, Міненерговугіллю, Мінекономрозвитку, Мінкультури (з визначенням відповідального виконавця бюджетних програм – Українського інституту національної пам’яті); Мінрегіону (з визначенням відповідального виконавця бюджетних програм – Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру /утвореної шляхом реорганізації Державного агентства земельних ресурсів/), Мінфіну, Національному агентству з питань державної служби, СБУ та Національній академії педагогічних наук.
Крім того, законопроектом пропонується за спеціальним фондом державного бюджету збільшити бюджетні призначення Державній судовій адміністрації на 12 млн грн (за рахунок збільшення планових надходжень від судового збору) та здійснити перерозподіл видатків місцевих і апеляційних судів шляхом встановлення видатків розвитку в обсязі 46,3 млн грн та відповідного зменшення видатків споживання з метою погашення кредиторської заборгованості і забезпечення належних та безпечних умов для роботи судів, переміщених з тимчасово неконтрольованих Україною територій Донецької та Луганської областей.
За висновком ГНЕУ, аналіз запропонованих у законопроекті скорочень бюджетних видатків свідчить, що в більшості випадків економію бюджетних коштів пропонується здійснити за рахунок соціально значущих програм (щодо фінансування пенсій, освіти та науки).
Згідно із законопроектом загальний обсяг трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам зростає на 11,9 млрд грн або на 7,3% порівняно із затвердженими показниками на 2015 рік.
Таке зростання відбувається за рахунок:
збільшення на 12,47 млрд грн обсягу субвенції з надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот /що відповідно до пояснювальної записки обумовлено зростанням роздрібних цін на енергоносії залежно від обраного сценарію підвищення цін на природний газ та тарифів на теплову енергію для населення/;
передбачення нової субвенції на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл, які до 2015 року отримували підтримку з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у сумі 100 млн грн /для збереження мережі таких шкіл/;
визначення коштів на відновлення (будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію) інфраструктури у Донецькій та Луганській областях у сумі 300 млн грн у вигляді субвенції, скасувавши відповідну бюджетну програму Мінрегіону.
Разом з тим, у законопроекті запропоновано виключити субвенцію на проекти ліквідації підприємств вугільної та торфодобувної промисловості і утримання водовідливних комплексів у безпечному режимі на умовах співфінансування (50%) в сумі 353,4 млн грн із зупиненням на 2015 рік дії відповідної норми пункту 7 частини першої статті 90 Бюджетного кодексу України, а такі кошти направити на реструктуризацію вугільної та торфодобувної промисловості. Однак, відповідно до частини четвертої статті 153 і частини другої статті 160 Регламенту Верховної Ради такий законопроект не може містити положень щодо зупинення дії чи внесення змін до законів.
У зв’язку з передбаченим законопроектом відновленням утримання окремих закладів освіти та охорони здоров’я з державного бюджету, про що зазначено вище, а також з урахуванням заходів з реформування у сфері освіти зменшено обсяг відповідних субвенцій місцевим бюджетам: медичної – на 375,8 млн грн, освітньої – на 183,5 млн грн, на підготовку робітничих кадрів – на 15 млн грн. При цьому, за:
медичною субвенцією проведено зменшення її обсягів не лише для місцевих бюджетів, що пов’язані з передачею закладів, а й іншим бюджетам, яким у додатку №6 до Закону встановлено бюджетні призначення, без надання відповідних обґрунтувань;
освітньою субвенцією та субвенцією на підготовку робітничих кадрів зменшено відповідно на 130 млн грн та 15 млн грн або майже на 0,3% врахований у Законі резерв коштів. Однак, відповідно до вимог частини четвертої статті 103-2 та частини четвертої статті 103-3 Бюджетного кодексу України такий резерв передбачається у розмірі 1% загального обсягу відповідної субвенції для здійснення видатків, що не могли бути враховані при застосуванні формули.
Крім того, забезпечуючи вимоги щодо передачі окремих закладів на утримання з державного бюджету та виходячи з практичного застосування, у законопроекті викладено у новій редакції додаток № 10 до Закону, в якому уточнено перелік закладів, установ, організацій та заходів освіти, культури, охорони здоров’я та фізичної культури і спорту, які передаються на фінансування/надання фінансової підтримки з місцевих бюджетів, та впорядковано назви таких установ, закладів і заходів.
Поряд з тим, законопроектом передбачено доповнити Закон новою статтею 29, згідно з якою надати право Уряду для забезпечення обслуговування громадян, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснювати розподіл та перерозподіл освітньої, медичної субвенцій та субвенції на підготовку робітних кадрів. Таке положення не узгоджується з вимогами частини шостої статті 108 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої не передбачено право Уряду здійснювати розподіл та перерозподіл таких субвенцій. Поряд з тим, ГНЕУ зауважує, що така законодавча норма допускає «ручне» управління державними видатками без відповідного економічного обґрунтування напрямів та обсягів їх розподілу, що суперечить вимогам статті 95 Конституції України, згідно з якою виключно законом про державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Крім того, у цьому положенні законопроекту не конкретизовано, про який розподіл і перерозподіл йдеться (чи між субвенціями, чи між місцевими бюджетами в межах загального обсягу кожної субвенції, чи про розподіл відповідного резерву коштів).
Запропоновані законопроектом зміни до статей 25-27 Закону щодо формул розподілу медичної субвенції, субвенції на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції демонструють нераціональний підхід щодо їх затвердження Законом та засвідчують необхідність дотримання положень частини третьої статей 103-2, 103-3 і 103-4 Бюджетного кодексу України щодо затвердження Формули розподілу відповідних субвенцій Кабінетом Міністрів України.
Щодо оформлення законопроекту потрібно зауважити, що у матеріалах до законопроекту не надано порівняльних таблиць щодо передбачених у ньому змін до додатків № 6, № 7 № 8 та № 10 до Закону, хоча відповідно до вимог частини шостої статті 91 Регламенту Верховної Ради такі таблиці мають додаватися. Поряд з тим, у пояснювальній записці наведено пояснення і фінансово-економічне обґрунтування законопроекту без будь-яких розрахунків щодо передбачених законопроектом змін до показників державного бюджету, хоча надання таких розрахунків передбачено частиною третьою статті 91 цього Регламенту. Крім того, зазначене унеможливлює проведення якісного всебічного аналізу пропонованих змін бюджетних показників та оцінки рівня обґрунтованості внесених законодавчих пропозицій, на що також звертає увагу ГНЕУ.
Варто зазначити, що у законопроекті врегульовуються питання, порушені у законопроектах про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» щодо Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 6 м. Дніпропетровська» (реєстр. № 1726), поданому народним депутатом Курячим М.П., та щодо уточнення деяких питань реформи міжбюджетних відносин з урахуванням положень Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» (реєстр. № 1820 (доопрацьований)), поданому народним депутатом Остапчуком В.М., а також у проекті постанови Верховної Ради «Про доручення Уряду щодо реструктуризації державного боргу України» (реєстр. № 1884), поданому народними депутатами Ляшком О.В., Тимошенко Ю.В., Кожем’якіним А.А., Галасюком В.В. Відтак, у разі прийняття законопроекту за реєстр. № 2147 зазначені законопроекти втратять свою актуальність.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку до законопроекту надало зауваження до цього законопроекту.
Щодо регламентних процедур розгляду законопроекту (реєстр. № 2147) належить відмітити таке.
Відповідно до частини третьої статті 160 Регламенту Верховної Ради розгляд законопроекту про внесення змін до закону про державний бюджет здійснюється за загальною процедурою розгляду законопроектів, тобто за процедурою, визначеною розділом IV цього Регламенту /статті 93-129/.
Згідно із статтями 93 і 108 цього Регламенту Комітет з питань бюджету має попередньо розглянути законопроект та підготувати його до першого читання. Відповідно до статті 111 цього Регламенту за наслідком підготовки законопроекту до розгляду в першому читанні Комітет з питань бюджету має ухвалити висновок щодо пропозиції одного із можливих рішень Верховної Ради про прийняття законопроекту, передбачених статтею 114 цього Регламенту /зокрема, прийняти за основу та доручити Комітету підготувати його до другого читання з урахуванням пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи/.
У разі прийняття Верховною Радою законопроекту у першому читанні за основу суб’єкти права законодавчої ініціативи згідно із статтею 116 цього Регламенту мають можливість у 14-денний строк (а за окремим рішенням Верховної Ради у 7-денний строк) подати свої пропозицій до законопроекту. За наслідками розгляду поданих пропозицій Комітет має підготувати такий законопроект до другого читання.
Слід зазначити, що Урядом при поданні законопроекту за реєстр. № 2147 запропоновано Верховній Раді прийняти такий законопроект за основу та доручити Комітету з питань бюджету його доопрацювати до другого читання з урахуванням пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи.
Зважаючи на зазначене та беручи до уваги нагальність розгляду законопроекту за реєстр. № 2147, який містить значний обсяг змін до показників державного бюджету на 2015 рік, необхідність його узгодження з іншими законопроектами, що будуть прийняті і системно пов’язані з даним законопроектом, а також для забезпечення дотримання вимог бюджетної методології потрібно у разі прийняття такого законопроекту за основу доручити Комітету з питань бюджету разом з Мінфіном підготувати законопроект за реєстр. № 2147 до другого читання з урахуванням пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи, поданих за скороченою процедурою, після прийняття пов’язаних з даним законопроектом інших урядових законопроектів.
Варто також відмітити, що Голова Верховної Ради 17 лютого п.р. провів нараду голів парламентських комітетів та керівників депутатських фракцій за участю Міністра фінансів з метою обговорення даного законопроекту та організації його обговорення у Парламенті орієнтовно 26 лютого 2015 року на позачерговому пленарному засіданні.
За наслідками розгляду законопроекту Комітет з питань бюджету ухвалив таке рішення:
1. Звернутися до Голови Верховної Ради України щодо скликання позачергового пленарного засідання на 24 (25 чи 26) лютого 2015 року, на якому до розгляду у першому читанні на цьому засіданні проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (реєстр. № 2147) розглянути і прийняти за основу інші урядові законопроекти, системно пов’язані із цим законопроектом.
2. Рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (реєстр. № 2147) за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу та доручити Комітету з питань бюджету разом з Міністерством фінансів України доопрацювати такий законопроект з урахуванням пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи, скоротивши строк подання таких пропозицій наполовину, і внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні після прийняття в цілому системно пов’язаних з цим законопроектом інших урядових законопроектів.