Щодо розгляду законопроекту про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (щодо збільшення видатків на забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх шкіл за рахунок економії грошових коштів на оплату праці та соціальне забезпечення народних депутатів України) (реєстр. №2335а)

 

У Комітеті з питань бюджету на засіданні 15 липня 2015 року  розглянуто проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (щодо збільшення видатків на забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх шкіл за рахунок економії грошових коштів на оплату праці та соціальне забезпечення народних депутатів України), поданий народними депутатами України Войцеховською С. М., Пинзеником П. В. та іншими, (реєстр. №2335а від 13.07.2015 р.).

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, його  підготовлено з метою цільового використання коштів, зекономлених внаслідок фактичного зменшення заробітної плати народних депутатів та їх соціального забезпечення у порівнянні із запланованими обсягами, та використання даних коштів на підтримку освіти, забезпечення її доступності, підтримки найбільш уразливих і соціально незахищених учнів, а саме – фінансового забезпечення програми із забезпечення підручниками і посібниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», і національних меншин.

Для реалізації зазначеного законопроекту пропонується Міністерству освіти і науки України за загальним фондом державного бюджету збільшити бюджетні призначення за бюджетною програмою 2201170 «Здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів» на  131 000 тис. грн. (видатки розвитку) /з відповідним розподілом таких коштів на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями/ за рахунок відповідного зменшення бюджетних призначень, передбачених Апарату Верховної Ради України за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» (видатки споживання, в тому числі: оплата праці – на 80 000 тис. грн.).

Відповідні зміни запропоновано до додатків  № 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2015 рік» та № 5 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2015 рік на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями» до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Законодавча пропозиція не передбачає залучення додаткових бюджетних коштів, оскільки пропонується здійснити в межах загального обсягу видатків загального фонду державного бюджету перерозподіл призначень за бюджетними програмами Апарату Верховної Ради України та Міністерства освіти і науки України. Отже, законопроект збалансований за показниками видатків державного бюджету.

При цьому, слід зауважити, що згідно із вимогами частини третьої статті 91 Регламенту Верховної Ради України до законопроекту належить надати фінансово-економічні обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки), проте конкретних пояснень та розрахунків щодо збільшення/зменшення видатків державного бюджету у запропонованих обсягах та за визначеними напрямами не надано.

Довідково: за підсумками січня-травня п.р. за офіційними даними:

- видатки за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України»  проведено у сумі 96.353,8 тис.грн., або 21,9% планових показників на рік з урахуванням змін.

- видатки за бюджетною програмою 2201170 «Здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів» проведено у сумі 51.643,2 тис.грн., або 22,5% планових показників на рік з урахуванням змін.

         У Законі України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» видатки на видання, придбання, зберігання і доставку підручників і посібників для учнів загальноосвітніх навчальних закладів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» і національних меншин, передбачено в обсязі 116,5 млн. гривень.

Крім того, слід зауважити, що законопроект не відповідає вимогам нормопроектувальної техніки у частині  оформлення  законопроектів щодо внесення змін до державного бюджету, і тому потребує внесення редакційних та техніко-юридичних уточнень, зокрема:

- із назви законопроекту у тексті та додатках до нього необхідно виключити слово «грошових» (для узгодження з бюджетною термінологією);

- у додатку № 1 до законопроекту необхідно додатково включити рядок «Всього», зважаючи, що законодавча пропозиція зумовлює зміну за загальним фондом підсумкових показників видатків споживання (в тому числі: оплата праці) та видатків розвитку.

Головним науково-експертним управлінням Апарату Верховної Ради України зазначено, що для прийняття виваженого рішення щодо законопроекту слід отримати відповідний експертний висновок Кабінету Міністрів України.

Міністерством фінансів у своєму експертному висновку зазначає, що законопроект може бути розглянуто з урахуванням пропозицій Міністерства.

Зокрема, Мінфін пропонує доповнити законопроект положеннями такого змісту: «Установити, що норми Закону України «Про освіту» в частині безоплатного забезпечення підручниками виключно учнів загальноосвітніх навчальних закладів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів/інвалідів I - III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», та учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які вивчають мови національних меншин, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, набирають чинності з 1 січня 2016 року.».

Щодо такої пропозиції слід зауважити, що відповідно до Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року, тобто має часове обмеження.  Відтак, запропонована пропозиція не може бути нормою  Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», оскільки не регулює питання здійснення видатків бюджету за відповідним напрямом спрямування коштів у поточному році. При цьому, порушене питання, у разі необхідності, може бути розглянуто  при формуванні проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

На  час розгляду законопроекту висновки комітетів Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції (щодо проведення антикорупційної експертизи законопроекту) і  з питань європейської інтеграції  (щодо оцінки відповідності законопроекту міжнародно - правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції) не надійшли.

Належить звернути увагу, що Верховною Радою України на поточному пленарному засіданні можливий розгляд інших законопроектів щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», якими також змінюватимуться бюджетні показники щодо видатків державного бюджету. Таким чином, потребуватимуть уточнення підсумкові показники видатків державного бюджету у додатку №1 до законопроекту з урахуванням законопроектів, розглянутих та прийнятих Верховною Радою України до розгляду зазначеного законопроекту.

За наслідками розгляду Комітет з питань бюджету ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (щодо збільшення видатків на забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх шкіл за рахунок економії грошових коштів на оплату праці та соціальне забезпечення народних депутатів України), поданий народними депутатами України Войцеховською С. М., Пинзеником П. В. та іншими, (реєстр. №2335а від 13.07.2015 р.), за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу та в цілому як закон з урахуванням пропозицій Комітету до цього законопроекту.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Висновки Комітету до законопроектів, щодо яких Комітет є головним 8 скликання”

11 липня 2019 11:50
11 липня 2019 11:47
02 травня 2019 11:48
14 березня 2019 14:46
17 січня 2019 15:48
21 грудня 2018 12:36
06 грудня 2018 18:35
06 грудня 2018 18:33
06 грудня 2018 18:30
22 листопада 2018 15:29